Niepłodność - przyczyny, diagnostyka i leczenie - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Niepłodność – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Niepłodność

Niepłodność (potocznie zwana bezpłodnością) to choroba, która przejawia się w niemożności zajścia w ciąże pomimo regularnego, rocznego współżycia seksualnego, przy braku środków antykoncepcyjnych. Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jednostkę chorobową.

Niepłodność (czy też inaczej bezpłodność ) dotyczy zarówno mężczyzn (45%), jak i kobiet (także 45%). Pozostałych 10% przypadków niepłodności należy do grona tych, których przyczyn nie można ustalić. Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy 15-20% par.

Wyróżniamy niepłodność pierwotną – jeśli kobieta nigdy nie była jeszcze w ciąży, niepłodność wtórną – jeśli kobieta była już w ciąży ale nie może ponownie w nią zajść oraz niemożność doniesienia ciąży – jeśli kolejne ciąże kończą się poronieniem.

Niepłodność – przyczyna może być pozornie błaha…

Przyczyną problemów z zajściem w ciąże może być np. stres, zbyt duże tempo życia czy też usilne starania o dziecko. Pary, które bardzo chciałyby, aby ich rodzina powiększyła się często tego doświadczają. Czasem na drodze do zajścia w ciąże stają problemy w związku, obawy czy wręcz stany depresyjne. Taki rodzaj niepłodności nazywany jest psychogenną.

Pomocne okazują się w tej sytuacji wakacje (dłuższy odpoczynek) lub rozmowa z psychologiem. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta nie bój się prosić o pomoc specjalisty.

Przeczytaj też: 11 sposobów na płodność

A może zdrowie?

Częstą przyczyną niepłodności jest zakażenie bakterią chlamydia trachoamtis. Z badań przeprowadzonych w 6 ośrodkach Europy i USA wynika, że aż u 50% kobiet z niepłodnością jajowodową, stwierdza się dowody infekcji Chlamydia trachomatis. (W innym wykazano je aż u 60% badanych kobiet z niepłodnością jajowodową oraz u 38%z niepłodnością innego pochodzenia).

Problem z zajściem w ciąże może być również spowodowany innymi infekcjami układu moczowo-płciowego. Wiele z chorób przenoszonych drogą płciową powoduje niepłodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Często pomaga właściwie przeprowadzone leczenie.

Przyczyna niepłodności może mieć także podłoże genetyczne. W kilku procentach przypadków u jednego z partnerów, spośród par z niepłodnością, stwierdza się aberrację chromosomową. Mogą to być aberracje chromosomów płci (np. zespół Klinefeltera u mężczyzn, zespół Turnera u kobiet), bądź aberracje chromosomów autosomowych (inwersja, duplikacja, nosicielstwo zrównoważonej translokacji chromosomowej).

Przeczytaj więcej: Badanie kariotypu


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Niepłodność – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

06/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
położnictwo
Kierunek: położnictwo? Przyszłość zawodu położnej

Artykuł sponsorowany Położne, wraz z pielęgniarkami, znajdują się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest jednak zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska...

Zamknij