Niepłodność - przyczyny, diagnostyka i leczenie - badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści

Niepłodność – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Niepłodność

Niepłodność (potocznie zwana bezpłodnością) to choroba, która przejawia się w niemożności zajścia w ciąże pomimo regularnego, rocznego współżycia seksualnego, przy braku środków antykoncepcyjnych. Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jednostkę chorobową.

Niepłodność (czy też inaczej bezpłodność ) dotyczy zarówno mężczyzn (45%), jak i kobiet (także 45%). Pozostałych 10% przypadków niepłodności należy do grona tych, których przyczyn nie można ustalić. Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy 15-20% par.

Wyróżniamy niepłodność pierwotną – jeśli kobieta nigdy nie była jeszcze w ciąży, niepłodność wtórną – jeśli kobieta była już w ciąży ale nie może ponownie w nią zajść oraz niemożność doniesienia ciąży – jeśli kolejne ciąże kończą się poronieniem.

REKLAMA

Niepłodność – przyczyna może być pozornie błaha…

Przyczyną problemów z zajściem w ciąże może być np. stres, zbyt duże tempo życia czy też usilne starania o dziecko. Pary, które bardzo chciałyby, aby ich rodzina powiększyła się często tego doświadczają. Czasem na drodze do zajścia w ciąże stają problemy w związku, obawy czy wręcz stany depresyjne. Taki rodzaj niepłodności nazywany jest psychogenną.

Pomocne okazują się w tej sytuacji wakacje (dłuższy odpoczynek) lub rozmowa z psychologiem. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta nie bój się prosić o pomoc specjalisty.

Przeczytaj też: 11 sposobów na płodność

A może zdrowie?

Częstą przyczyną niepłodności jest zakażenie bakterią chlamydia trachoamtis. Z badań przeprowadzonych w 6 ośrodkach Europy i USA wynika, że aż u 50% kobiet z niepłodnością jajowodową, stwierdza się dowody infekcji Chlamydia trachomatis. (W innym wykazano je aż u 60% badanych kobiet z niepłodnością jajowodową oraz u 38%z niepłodnością innego pochodzenia).

Problem z zajściem w ciąże może być również spowodowany innymi infekcjami układu moczowo-płciowego. Wiele z chorób przenoszonych drogą płciową powoduje niepłodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Często pomaga właściwie przeprowadzone leczenie.

Przyczyna niepłodności może mieć także podłoże genetyczne. W kilku procentach przypadków u jednego z partnerów, spośród par z niepłodnością, stwierdza się aberrację chromosomową. Mogą to być aberracje chromosomów płci (np. zespół Klinefeltera u mężczyzn, zespół Turnera u kobiet), bądź aberracje chromosomów autosomowych (inwersja, duplikacja, nosicielstwo zrównoważonej translokacji chromosomowej).

Przeczytaj więcej: Badanie kariotypu


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Data publikacji: 06/06/2015, Data aktualizacji: 10/06/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?