Jakie badania powinno się przeprowadzić, podejrzewając problem z niepłodnością?

jakie badania powinno się przeprowadzić podejrzewając problem z niepłodnością

Niepłodność to problem, który dotyka wiele par. Nie jest on jednak nieodwracalny. Pary dotknięte tym problemem wciąż mają szanse na dziecko. Muszą jednak zostać najpierw odpowiednio zdiagnozowane. Jakie badania powinno się przeprowadzić, podejrzewając problem z niepłodnością? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Diagnostyka niepłodności – badana genetyczne
  2. Diagnostyka niepłodności – pozostałe badania

Diagnostyka niepłodności – badana genetyczne

Niepłodność może mieć różne przyczyny, ale szacuje się, że w około 10-15% przypadków ma ona podłoże genetyczne. W trakcie diagnostyki problemów z poczęciem dziecka warto więc wykonać badania genetyczne, takie jak:

  • Badanie kariotypu – ma ono na celu ocenę struktury i ilości chromosomów pacjenta. Badanie to wykonuje się na podstawie próbki krwi. Wykonać powinna je zarówno kobieta, jak i mężczyzna.
  • Badanie CFTR – polega ono na analizie genu CFTR. Badanie to wykazać może mutację genetyczną wywołującą niedrożność lub wrodzony brak nasieniowodów. Wykonać powinien je jedynie mężczyzna.
  • Badanie AZF – analizuje się w nim gen AZF, dzięki czemu wykryć można mutację, która powoduje zmniejszoną ilość lub całkowity brak plemników. Badanie to przeznaczone jest jedynie dla mężczyzn.
  • Badanie KIR i HLA-C – są to badania immunologiczne analizujące zgodność immunologiczną między komórkami układu odpornościowego a tkankami płodu. Badanie KIR przeznaczone jest jedynie dla kobiet, a badanie HLA-C dla obojga partnerów.

Zobacz również: Co oznacza niepłodność? Co powoduje niepłodność u mężczyzn i kobiet? Wyjaśniamy

Diagnostyka niepłodności – pozostałe badania

Diagnostyka niepłodności to nie tylko badania genetyczne. Para powinna wykonać również:

  • Badania hormonalne, a w szczególności FSH, LH, progesteron, estrogeny, prolaktyna oraz hormony tarczycy. Badania te pozwalają wykryć problemy hormonalne, które mogą przyczyniać się do problemów z poczęciem dziecka.
  • Badania anatomiczne – chodzi tu przede wszystkim o USG narządów rodnych kobiety. Dzięki niemu wykryć możemy wady w obrębie macicy czy jajowodów, które mogą być przyczyną niepłodności.
  • Podstawowe badanie nasienia – jest to badanie przeznaczone jedynie dla mężczyzny. Badania się w nim męskie nasienie pod kątem takich parametrów, jak ilość, jakość, budowa oraz ruchliwość plemników. Dzięki temu można sprawdzić, czy przyczyną problemów z zajściem w ciążę jest słaba jakość nasienia.
Oceń

Data publikacji: 03/03/2024, Data aktualizacji: 08/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *