Dzięki badaniom DNA można sprawdzić, czy u pacjenta nie występują mutacje odpowiedzialne za poważne schorzenia. Pozwalają one także na ocenę predyspozycji do zachorowania, np. na nowotwory. Genetyka wykorzystywana jest jednak w różnych innych dziedzinach, np. rolnictwie, kryminalistyce czy badaniu ojcostwa. Zobacz, na czym polega to ostatnie zastosowanie!
Wystarczy materiał genetyczny od dziecka i ojca, aby zyskać całkowicie pewny wynik testu na ojcostwo. Porównanie materiału genetycznego mężczyzny z materiałem pobranym od dziecka pozwala więc jednoznacznie wskazać, czy między nimi istnieje pokrewieństwo. Jest to możliwe, ponieważ dziecko dziedziczy swoje DNA w połowie po ojcu i w połowie po matce.
Co więcej, analizowane w badaniu na ojcostwo fragmenty DNA nie zmieniają się i są takie same przez całe życie. Wystarczy więc jedno badanie, by zyskać cenną informację już na zawsze. Nie ma również znaczenia, w jakim momencie wykona się test. Obecne przeprowadzić można nawet test na ojcostwo w ciąży!
Potwierdzenie ojcostwa następuje z prawdopodobieństwem 99,9999%, a dla wykluczenia wynosi ono 100%. Taki wynik jest możliwy przede wszystkim wtedy, gdy bada się 34 markery DNA. Co to takiego? To poddawane analizie miejsca na DNA. Maksymalnie, w najszerszych testach na ojcostwo, bada się ich właśnie 34. Niektóre laboratoria oferują analizę 16 markerów, jednak wtedy prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa może być trochę niższe.
Badania genetyczne na ojcostwo są coraz popularniejsze – nie tylko dzięki wysokiej skuteczności, ale również szerokiej dostępności. Test DNA jest też bardzo prosty w realizacji. Wystarczy wykorzystać np. wymaz z policzka, używaną maszynkę do golenia, niedopałek papierosa, używany smoczek czy dowolny inny przedmiot, na którym znajduje się materiał genetyczny. Przygotowanie próbek jest więc wygodne i szybkie – z powodzeniem można pobrać je w domu.
Byłoby na pewno bardzo trudno, ponieważ badania genetyczne mają naprawdę wiele zastosowań. Przede wszystkim pozwalają postawić pewną diagnozę w kierunku różnego rodzaju wad wrodzonych (np. zespołu Downa) – nawet przed narodzinami dziecka. Umożliwiają także określenie predyspozycji do wielu schorzeń, m.in. nowotworów czy nietolerancji pokarmowych (np. celiakii). Są też testy przesiewowe noworodków i małych dzieci, które pozwalają na wykrycie choroby jeszcze przed jej pierwszymi objawami.
Badania genetyczne wykorzystuje się też w kryminalistyce, by namierzyć sprawcę, odnaleźć zaginioną osobę czy zidentyfikować ofiarę wypadku. To również doskonałe narzędzie dla rodzin, które chcą zyskać pewność co do pokrewieństwa i uwolnić się od wątpliwości.
Tekst powstał przy współpracy z serwisem
Data publikacji: 03/08/2017, Data aktualizacji: 10/11/2021
Dodaj komentarz