22 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży, ciąża tydzień po tygodniu
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

22 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży

Spis treści:

  1. 22 tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 22 tydzień ciąży – jak zmienia się twoje ciało?
  3. 22 tydzień ciąży – brzuch mamy
  4. 22 tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
  5. 22 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  6. 22 tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy
  7. 22 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ciąża 22 tydzień – to drugi semestr ciąży, koniec 5 miesiąca. Jest to czas ogromnie ważny pod względem rozwoju malucha – wygląda już niemal jak noworodek. Z mamą ma coraz lepszy kontakt – rozpoznaje dotyk i zaczyna odczuwać smak. Ćwiczy nowo poznane umiejętności i trenuje mięśnie, które dopiero co się rozwinęły. To czas, kiedy przyszła mama powinna szczególnie zadbać o komfort malucha.

22 tydzień ciąży. Jak zmienia się twoje ciało?

Ogólne samopoczucie nie jest złe, czasem jednak mogą cię trapić typowe dolegliwości ciążowe, np. zaparcia, hemoroidy w ciąży, zgaga, czy skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa. Pocieszające jest to, że 22 tydzień ciąży to zazwyczaj ustąpienie mdłości. Jednak w tym czasie mogą pojawić się także mniej przyjemne objawy tzw. cukrzycy ciężarnych, holestazy lub nadciśnienia.

Ciąża 22 tydzień to również czas, kiedy coraz intensywniej pracują gruczoły potowe, a co za tym idzie zwiększa się Twoja potliwość. Organizm się wtedy ochładza i pozbywa się tego co nieprzydatne – niebezpiecznych produktów przemiany materii.

Ponadto w tym czasie mogą pojawić się problemy z dziąsłami, jeśli do tej pory ich nie było. Rozpulchnione często krwawią i bolą. Warto, byś zmieniała szczoteczkę na miękką i myła je delikatnymi, kolistymi ruchami.

Wszystkie dolegliwości zgłaszaj lekarzowi, gdyż mogą one być niebezpieczne dla ciebie i dziecka. Pocieszeniem może być fakt, że jeśli z jakichś przyczyn doszłoby do przedwczesnego porodu to dziecko na tym etapie rozwoju ma już szanse na przeżycie w inkubatorze. Twoje ciało wyraźnie odczuwa już ruchy maleństwa, lecz nie są one jeszcze zbyt częste. Problemy ze znalezieniem właściwej pozycji przed snem nadal się utrzymują.

Polecamy:  Cukrzyca ciążowa

informacjaWarto wiedzieć: Staraj się zasypiać na lewym boku, między prawym a lewym kolanem umieszczając poduszkę. Taki zabieg sprawi, że ukrwienie nie zmieni się, a twój kręgosłup będzie odpoczywał.

 

22 tydzień ciąży – brzuch mamy

Ciąża 22 tydzień oznacza powiększanie się płodu, a tym samym wyraźne zaokrąglenie Twojego brzucha. Rosnący maluch sprawa, że jego ciężar staje się już odczuwalny, gdyż Ty sama przybrałaś na wadze jakieś 5-6 kg. Ten tydzień najprawdopodobniej upłynie Ci pod znakiem częstszych wizyt w toalecie. Powiększająca się macica już od dłuższego czasu uciska na pęcherz moczowy, co możesz wyraźnie odczuwać aż do rozwiązania – znajduje się już ok. 2 cm nad pępkiem.

22 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

W 22 tygodniu ciąży zwykle nie wykonuje się badań o ile nie są one absolutnie konieczne. Pamiętaj, że w przypadku ciąży o przebiegu fizjologicznym wizyty kontrolne do 28 tygodnia ciąży winny odbywać się min. co 4 tygodnie, od 28 do 36 tygodnia co 2 tygodnie, a po 36 tygodniu ciąży co tydzień. Tak więc na następną wizytę powinnaś udać się dopiero za dwa tygodnie, a więc w 24 tygodniu ciąży.

Z kolei, jeśli do tej pory nie wykonałaś drugiego badania USG w ciąży, tzw. USG połówkowego, to jest to ostatni dzwonek, by je zrobić.

Zobacz też: Badania prenatalne – na ratunek dziecku!

22 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Twoje dziecko nadal ma zamknięte oczy, ale pojawiły się brwi i rzęsy oraz niewielkie włoski.

Odróżnia bodźce z zewnątrz i potrafi już rozpoznać głos mamy. Jego oczy są wrażliwe na światło przenikające przez skórę mamy, odróżnia już światło od ciemności. Twarz jest  dobrze uformowana, lecz brak w pełni wykształconej kości nosowej sprawa, że na jej środku znajduje się niewielki guziczek zamiast noska.

Oprócz dotyku i smaku zaczyna doświadczać już odbierania dźwięku. Maluch nadal ćwiczy mięśnie poprzez gimnastykę twarzy oraz ciągłe zaciskanie piąstek i rozprostowywanie palców. Skurcze przepony widoczne w badaniu USG jako czkawka wspomagają rozwój oddychania.

Maluch swoim rozmiarem przypomina już kolbę kukurydzy , ma już 350-450 gramów. Jego nóżki i rączki są już proporcjonalne, a narządy wewnętrzne funkcjonują coraz lepiej.

22 tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Ciąża 22 tydzień to czas, by pamiętać o ćwiczeniach mięśni dna miednicy – regularne ich napinanie oraz rozluźnianie jest przygotowywaniem do porodu. Dodatkowo przeciwdziała takiemu problemowi, jak nietrzymanie moczu.

Ten czas ciąży to odpowiedni moment na zrobienie USG 3D, jeśli tylko miałabyś na to ochotę. Umożliwia bardzo dokładnie ( aż w 3 wymiarach) podejrzeć Twojego malucha.

Poza tym, gdy ciąża 22 tydzień już osiągnęła, to czas by pomyśleć o zapisaniu się do szkoły rodzenia. Na zajęciach przeważnie są kobiety po 25 tygodniu, więc to dobry okres, by poszukać najodpowiedniejszego miejsca. Oczywiście nie są obowiązkowe, ale stanowią bogate źródło wiedzy. Na zajęcia możesz uczęszczać razem ze swoim partnerem.

W tym czasie możesz również rozpocząć przygotowania do przywitania malucha na świecie. Warto rozejrzeć się np. za wózkiem, fotelikiem samochodowym, łóżeczkiem.

Ciąża 22 tydzień oznacza również dobry moment na pakowanie wyprawki do szpitala, z niezbędnym wyposażeniem. Będziesz się wtedy czuła bezpiecznie, wiedząc, że jesteś przygotowana, gdyby dziecku bardzo spieszyło się na świat.

22 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Jaka w tym czasie powinna być dieta? Ciąża 22 tydzień to przede wszystkim zwrócenie uwagi na magnez, wapń, jod, witaminy z grupy B. Poza tym należy unikać ‘odchudzonych’ produktów, a zapewnić sobie i dziecku zrównoważoną dietę. Układ nerwowy malucha, który się kształtuje, oczekuje również w diecie tłuszczów.

Pamiętaj również, by zakładać przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. Dzięki temu mniej będziesz odczuwała nadmierną potliwość. Jeśli ubierzesz się na cebulkę, ułatwi Ci to dostosowanie się do zmieniającej temperatury.

Przeczytaj również: Drugi trymestr ciąży


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Data publikacji: 02/12/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.