USG w ciąży. Badanie ultrasonograficzne w ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

USG w ciąży

usg w ciąży

USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym dla rozwijającego się malucha (choć zaleca się rozwagę w kwestii częstotliwości jego wykonywania). Badanie nie trwa długo, zwykle od 5-30 min i jest całkowicie bezbolesne.

Trudne dla ciężarnej może być jedynie USG (przez brzuszne) przeprowadzane w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż do jego wykonania konieczny jest pełen pęcherz, a to z kolei może się przyczynić do pewnego dyskomfortu odczuwanego przez kobietę. Zasadniczo istnieją dwa sposoby wykonywania badania ultrasonograficznego:

USG przez brzuch w ciąży

Podczas tego badania lekarz pokryje Twój brzuch warstwą olejku, bądź też żelu. Ich zadaniem jest poprawienie stopnia przenoszenia dźwięku emitowanego przez przetwornik, który lekarz wolno przesuwa po powierzchni brzucha. Podczas badania specjalne urządzenie rejestruje echo fal dźwiękowych w momencie gdy, odbijają się one od poszczególnych części ciała maluszka.

Przeczytaj wypowiedź eksperta: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?

USG przez pochwę w ciąży

Polega na wprowadzeniu przez pochwę specjalnej głowicy ultrasonografu. Dzięki temu odbijające się od płodu ultradźwięki przetwarzane są na obraz widoczny na monitorze. Czasami, gdy zajdzie taka potrzeba lekarz może przeprowadzić USG na oba wyżej wymienione sposoby.

Wyobraź sobie, że już na tym etapie życia dziecka możesz określić jego fotogeniczność, gdyż zazwyczaj lekarz umożliwia zrobienie dziecku na pamiątkę „zdjęcia” lub też udostępnia nagranie czy też trójwymiarowy obraz komputerowy. Otrzymywane obecnie obrazy są coraz bardziej precyzyjne dzięki temu nawet Ty będziesz potrafiła odróżnić od siebie poszczególne części ciała malucha.

Często także lekarz potrafi odróżnić narządy płciowe dziecka dzięki czemu można domyślić się płci dziecka (choć nigdy nie ma 100% pewności!). Jeśli nie chcesz znać wcześniej płci dziecka uprzedź o tym lekarza.

Przeczytaj też: Na czym polega USG genetyczne?


Przeczytaj również:

07/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
Ustalenie daty poczęcia
Masz wątpliwości jak kąpać dziecko? To nie jest takie trudne.

Zastanawiasz się jak wykąpać dziecko? Zanim będziesz mógł z przyjemnością patrzeć jak Twój maluch bawi się gumowymi zabawkami w wannie, po szyję zakryty pianą, minie jeszcze trochę czasu. Na razie musisz uzbroić się w cierpliwość...

Zamknij