Ile ważą wody płodowe, łożysko i dziecko?

ile ważą wody płodowe

Ile waży ciąża? Ile waży brzuch ciążowy? Te pytania zadaje sobie wiele przyszłych mam. Każda z nich chce wiedzieć, ile kilogramów powinna przytyć do porodu i skąd się one biorą. Na dodatkową masę ciała składa się wiele czynników. Należy do nich m.in. łożysko, wody płodowe, powiększona macica i dziecko. Wszystkie te czynniki składają się na kilkanaście dodatkowych kilogramów. Ile ważą wody płodowe i łożysko? Ile waży macica? Sprawdź w naszym artykule!

Spis treści:

1. Ciąża – co ile waży?
2. Ile waży dziecko w ciąży?
3. Ile waży macica w ciąży?
4. Ile waży łożysko w ciąży?
5. Ile ważą wody płodowe?

Ciąża – co ile waży?

Tycie to naturalne zjawisko w ciąży. Jego przyczyną są zmiany w organizmie i rozwój dziecka. Kobieta nie powinna się martwić dodatkowymi kilogramami, jeśli waga wzrasta prawidłowo. Jednak jeśli jest ona zbyt duża lub zbyt mała, to należy skonsultować się z lekarzem.

W trzecim trymestrze ciąży kobieta powinna ważyć około 12-14 kg więcej. Od drugiego trymestru jej masa ciała powinna się zwiększać o około 0,4-0,5 kg. Wartość ta jest prawidłowa tylko dla kobiet, które przed ciążą miały wskaźnik BMI w granicach normy. Kobiety z nadwagą od drugiego trymestru ciąży powinny przybierać na wadze średnio 0,3 kg na tydzień. Daje to 7-11 kg więcej przed porodem. W przypadku niedowagi ciężarna od drugiego trymestru powinna przybierać 0,6-0,7 kg na tydzień. Przed porodem powinna ważyć w sumie 14-18 kg więcej.

To, ile waży ciąża, zależy od wielu czynników. Na końcową masę ciała ciężarnej wpływa przede wszystkim waga dziecka, macicy, wód płodowych oraz łożyska. Dodatkowe kilogramy biorą się także z rosnących piersi oraz większej ilości krwi i innych płynów w organizmie.

Ile waży dziecko w ciąży?

Dziecko na początku ciąży waży zaledwie kilka gramów. Później maluch zaczyna intensywnie rosnąć i z każdym tygodniem przybierać na wadze. Pod koniec drugiego trymestru ciąży jego masa ciała wynosi już ponad kilogram. Z kolei w momencie porodu dziecko waży średnio 3,5 kg. Jest to oczywiście tylko wartość uśredniona. Nasz maluszek może urodzić się lżejszy i cięższy.

Zobacz również: Ciąża i poród

Ile waży macica w ciąży?

W trakcie ciąży dziecko przebywa w macicy. Musi się więc ona znacznie powiększyć. Pod koniec trzeciego trymestru ciąży macica waży około 1 kg. Jej masa zwiększa więc o 40-50 g w porównaniu do stanu sprzed ciąży.

Zobacz również: Ile waży brzuch w ciąży?

Ile waży łożysko w ciąży?

Na dodatkowe kilogramy w ciąży składa się również masa ciała łożyska. Waży ono około 0,5-1 kg.
A ile waży łożysko po porodzie? Jego waga się nie zmienia. Nie są to jednak dodatkowe kilogramy dla kobiety. Po narodzinach dziecka ciężarna musi urodzić także łożysko, więc momentalnie traci ona jego masę.

Ile ważą wody płodowe?

Większa masa ciała w ciąży bierze się również z obecności wód płodowych. Dodają one kobiecie 1-2 kg. Wody płodowe są wydalane w trakcie porodu tak jak łożysko. Oznacza to, że te dodatkowe kilogramy pozbywają się same.

 

Oceń

Data publikacji: 25/08/2022, Data aktualizacji: 29/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *