Ile waży brzuch w ciąży?

ile waży brzuch w ciąży

Ciąża to czas, w którym zmienia się całe ciało przyszłej mamy. Jedną ze zmian jest systematyczne tycie. Kobiecie kilogramów powinno przybywać z każdym tygodniem ciąży. Jest to wynikiem m.in. powiększającego się brzuszka, większej ilości krwi czy płynu owodniowego. Ile więc waży brzuch ciężarnej? Sprawdź!

Spis treści:

1. Ile waży brzuch ciężarnej?
2. Ile ważą wody płodowe w ciąży?
3. Waga łożyska w ciąży
4. Co jeszcze wpływa na wagę w ciąży?
5. Nieodpowiednia waga w ciąży

Ile waży brzuch ciężarnej?

W ciąży waga samego brzucha w rzeczywistości się nie zmienia. Może nam się tak tylko wydawać. Tak naprawdę w ciążowym brzuszku powiększa się dziecko i macica. Na jego wielkość wpływ ma także rozmiar łożyska i ilość płynu owodniowego. W sumie przyszła mama pod koniec ciąży powinna ważyć około 12-14 kg więcej. Wartość ta jest mniejsza, jeśli kobieta przed ciążą zmagała się z nadwagą lub otyłością. W takim przypadku kobieta powinna przytyć około 8-10 kg.

Macica u kobiet przed ciążą waży około 50-60 g. Jednak w ciąży powiększa się ona razem z dzieckiem. Pod koniec trzeciego trymestru macica waży około 1 kg.
Na wagę w ciąży wpływa również masa ciała naszego dzidziusia. Przed porodem średnio waży on około 3,5 kg. Jest to tylko wartość uśredniona. Na świat może przyjść większy lub mniejszy bobas.

Ile ważą wody płodowe w ciąży?

Wody płodowe w ciąży również dodają przyszłej mamie kilogramów. Ważą one około 1-2 kg. Są to bardzo cenne kilogramy. To właśnie w wodach płodowych znajdują się składniki potrzebne do rozwoju dziecka.
Wody płodowe kobieta traci w momencie porodu. W tym momencie pożegna także dodatkowe kilogramy, które wynikały z ich obecności.

Zobacz również: Suplementy w ciąży – jakie witaminy, w jakich dawkach brać w ciąży?

Waga łożyska w ciąży

Na sumę dodatkowych kilogramów w ciąży składa się również waga łożyska. Ten niezwykły gruczoł waży około 0,5-1 kg. Kilogramy te kobieta traci w momencie porodu, tak samo, jak kilogramy wynikające z obecności wód płodowych.

Zobacz również: Przebarwienia w ciąży – jak pielęgnować skórę w ciąży, aby nie doszło do przebarwień? Krem z filtrem odgrywa ważną rolę!

Co jeszcze wpływa na wagę w ciąży?

Masa ciała przyszłej mamy to nie tylko waga łożyska w ciąży czy to, ile waży brzuch ciężarnej. Wpływ mają na nią także piersi kobiety. Zaczynają one stopniowo rosnąć od początku ciąży, ponieważ przygotowują się do laktacji. Ważą one aż o 0,5 kg więcej niż na początku ciąży.

Waga w ciąży zwiększa się także przez objętość krwi. W żyłach kobiety może krążyć nawet o litr krwi więcej, co daje nam dodatkowy kilogram. Waga ciężarnej zwiększa się także przez płyny zgromadzone przez organizm. Mogą one ważyć aż 2 kilogramy.

Nieodpowiednia waga w ciąży

To, ile waży brzuch w ciąży, może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Nieodpowiednia waga ciężarnej może prowadzić do licznych powikłań. Nadmierne kilogramy przyczynić się mogą m.in. do powstania cukrzycy ciążowej, makrosomii płodu (zbyt dużej masy urodzeniowej) czy nadciśnienia tętniczego. Zbyt niska masa ciała ciężarnej również może mieć konsekwencje. Prowadzić ona może do zbyt niskiej masy urodzeniowej dziecka i przedwczesnego porodu.

 

4/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/08/2022, Data aktualizacji: 03/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *