W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

brzuch ciążowy

To kiedy widać brzuch w ciąży, zależy od wielu czynników. Istotne znaczenie ma np. masa ciała ciężarnej – jeśli jest ona drobna i niska, brzuszek będzie widoczny szybciej [1]. Wiele zależy także od wysokości ciała, przebiegu ciąży oraz tego, czy urodzi się jedno dziecko, czy bliźniaki.

Spis treści:

  1. Brzuch w ciąży – w którym miesiącu go widać?
  2. Brzuch w ciąży – czy w kolejnych ciążach jest widoczny szybciej?
  3. Brzuch w ciąży bliźniaczej – kiedy go widać?
  4. Brak widocznego brzucha w ciąży – co oznacza?

Brzuch w ciąży – w którym miesiącu go widać?

Kiedy widać brzuch w ciąży? Zwykle powiększający się brzuszek zaczyna być widoczny około 4-5 miesiąca [2]. Każda ciąża przebiega jednak inaczej, w zależności od budowy ciała kobiety oraz jej wzrostu i masy ciała.

Brzuch w ciąży – czy w kolejnych ciążach jest widoczny szybciej?

Kolejna ciąża jest z reguły łatwiejsza i spokojniejsza oraz szybciej widać jej oznaki. Dotyczy to także brzucha w ciąży – wskutek osłabienia napięcia mięśni macicy jest on widoczny szybciej, nawet w 2. miesiącu ciąży [3].

Brzuch w ciąży bliźniaczej – kiedy go widać?

Brzuch w ciąży mnogiej rośnie szybciej niż w ciąży pojedynczej [1]. Wynika to z faktu, że wewnątrz rozwija się nie jedno dziecko, a dwoje lub nawet kilkoro.

Brak widocznego brzucha w ciąży – co oznacza?

U niektórych mam zdarza się bowiem, że ciąża jest widoczna dopiero około 6. Miesiąca. W szczególności dotyczy to kobiet, które rodzą po raz pierwszy lub są bardzo wysportowane. W sytuacji, gdy para odczuwa niepokój z powodu braku widocznego brzucha w ciąży, można umówić się na wizytę u lekarza ginekologa, a także wykonać dla pewności dodatkowe badania prenatalne.

Zobacz również: NIFTY a inne badania prenatalne – czym się różnią?

Jakie badania wykonać? Od 10. tygodnia ciąży są dostępne nie tylko USG czy test PAPP-A, ale także bardzo dokładne badania genetyczne. Ich zadaniem jest analiza materiału genetycznego płodu w celu oszacowania ryzyka wystąpienia nieprawidłowości takich jak wady wrodzone oraz choroby genetyczne. Dodatkowo na wyniku badania genetycznego może się pojawić informacja o płci malucha.

Jeśli test DNA da nieprawidłowy wynik (co oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia danej choroby), to jeszcze nie jest powód do zmartwień – do jego potwierdzenia potrzeba jeszcze badań diagnostycznych, takich jak amniopunkcja. Inwazyjne badanie polega na pobraniu próbki płynu owodniowego ciężarnej i następnie – analizie kariotypu (zestawu chromosomów) dziecka. W większości przypadków jednak genetyczne badania prenatalne dają prawidłowy wynik, dzięki czemu rodzice mogą odetchnąć z ulgą, że ich dziecko jest zdrowe, bez wykonywania inwazyjnej amniopunkcji.


Źródła:

  1. https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-w-ciazy/w-ktorym-miesiacu-ciazy-widac-brzuch-dowiedz-sie-jak-rosnie-brzuch-ciezarnej
  2. https://mamotoja.pl/brzuch-w-ciazy-jak-rosnie-brzuch-i-waga-w-ciazy,czy-to-normalne-w-ciazy-artykul,7121,r1p1.html
  3. https://mamotoja.pl/druga-ciaza-jak-przebiega-druga-ciaza,przebieg-ciazy-artykul,7113,r1p1.html
Oceń

Data publikacji: 06/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *