NIFTY a inne badania prenatalne – czym się różnią?
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

NIFTY a inne badania prenatalne – czym się różnią?

nifty a inne badania prenatalne

Test NIFTY pro to w pełni bezpieczne badanie prenatalne. Jest wykonywany z krwi mamy jak test PAPP-a, ale ma bardzo wysoką czułość i szeroki zakres badanych chorób. Sprawdź, czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych.

Spis treści:

Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

Test NIFTY a inne badania prenatalne – czy NIFTY może zastąpić inne badania?

Test NIFTY a inne testy NIPT

Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

Wielu przyszłych rodziców, zastanawia się, czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych. Przede wszystkim test NIFTY pro to połączenie tego, co najcenniejsze w innych badaniach, czyli bezpieczeństwa badań nieinwazyjnych (np. testu PAPP-a) i wysokiej czułości na poziomie ponad 99% dla trisomii 21. (np. amiopunkcji).

Test NIFTY pro w odróżnieniu od innych badań przesiewowych, które wykonuje się z krwi, jest badaniem genetycznym, a nie biochemicznym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody NGS test osiąga bardzo wysoką czułość, jednocześnie analizując aż 94 choroby – poza podstawowymi trisomiamii, bada szereg innych nieprawidłowości, również mikrodelecje i mikroduplikacje.

Test NIFTY a inne badania prenatalne – czy NIFTY może zastąpić inne badania?

Test NIFTY jest badaniem o bardzo szerokim zakresie, ale czy może w pełni zastąpić inne badania? Co na temat testu NIFTY a innych badań prenatalnych sądzą specjaliści? Otóż test NIFTY, który oparty jest na badaniu wolnego płodowego DNA, nie może wykluczyć przeprowadzenia badań przesiewowych I trymestru, zalecanych do wykonania przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

W pierwszych trzech miesiącach ciąży istotną rolę odgrywa badanie USG, które analizuje, czy mają miejsce zaburzenia anatomii dziecka, u podłoża, których, nie zawsze leżą czynniki genetyczne, kontrolowane w teście NIFTY pro.

Z kolei, gdy test NIFTY pro wykaże nieprawidłowości, zalecana jest dalsza diagnostyka – badania, które ostatecznie potwierdzą lub wykluczą chorobę.

Test NIFTY pro warto wykonać, gdy:

  • badania I trymestru (USG i PAPP-a) wskazują podwyższone ryzyko choroby – prawidłowy wynik testu NIFTY pozwala uniknąć badań inwazyjnych;
  • rodzice mają obawy o zdrowie dziecka – test pozwala odzyskać spokój;
  • pacjentka ukończyła 35 r.ż.;
  • w rodzinie występowały choroby genetyczne;
  • pacjentka ma przeciwskazania do badań inwazyjnych.

 

Test NIFTY a inne testy NIPT

Test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek kilka lat temu. Zdobył zaufanie rodziców, gdyż został sprawdzony na największej liczbie przypadków – do tej pory wykonało go już ponad 9 000 000 kobiet na całym świecie i ma także najszerszą walidację kliniczną).

Test NIFTY charakteryzuje się również najszerszym zakresem badawczym (94 choroby) – takiego panelu nie ma żaden konkurencyjny test NIFTY. Ponadto tylko do testu NIFTY pro, dołączone jest ubezpieczenie wyniku, które obejmuje wszystkie badane choroby.

Data publikacji: 19/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.