16 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży- ciąża tydzień po tygodniu Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Kalendarz ciąży – 16 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Kolejny tydzień ciąży upływa pod znakiem zwiększonego apetytu. Towarzyszące ci od jakiegoś czasu zachcianki ciążowe są objawem niedoborów witamin i soli mineralnych w organizmie.

Nie musisz się obawiać, że zachciankami zaszkodzisz dziecku. Jedz to na co masz ochotę, pilnuj jednak, aby twoja dieta była bogata w błonnik i płyny. Zapobiegnie to uciążliwym zaparciom. Wystrzegaj się również dużych ilości słodyczy i cytrusów oraz innych soków owocowych, gdyż mogą one wywoływać zgagę.

Na tym etapie ciąży powszechne są również zmiany preferencji kulinarnych i smaku. Coraz częściej sięgasz po potrawy, których unikałaś przed ciążą, a teraz jesz je ze smakiem. W okolicach 16 tygodnia mogą się również pojawić problemy z koncentracją. Masz problemy z zapamiętywaniem wizyt lekarskich, ważnych telefonów lub listy zakupów? Znowu zapomniałaś co chcesz powiedzieć? Załóż notes lub zapisuj w kalendarzu wszystkie ważne sprawy. Nie martw się ten stan wkrótce minie.

Polecamy: Zaparcia w ciąży – jak sobie radzić?

informacja

Pamiętaj! Jeśli jesteś w ciąży mnogiej to na tym etapie możesz odczuwać również problemy z nabieraniem powietrza. Jest to związane z napieraniem przez macicę na inne narządy, a w konsekwencji uciskiem na przeponę i żebra. Stan ten będzie towarzyszył ci już do rozwiązania.

16 tydzień ciąży. Które badania warto zrobić?

Właśnie przygotowujesz się do kolejnej wizyty u ginekologa. Termin jest nie przypadkowy. Ustaliło go Polskie Towarzystwo Ginekologiczne uznając, że jest to najbardziej optymalny czas pozwalający ocenić czy ciąża do tej pory rozwija się prawidłowo.

Taka konsultacja powinna obejmować badanie ginekologiczne i ogólnolekarskie oraz pomiar masy ciała i ciśnienia krwi. Zgłaszaj wszystkie dolegliwości swojemu lekarzowi. Tylko na tej podstawie ginekolog może ustalić czy wszystko odbywa się zgodnie z planem.

Ważne, aby podczas badania ginekologicznego pobrać również próbkę do oceny czystości pochwy. Lekarz zleci również wykonanie badania krwi na morfologie oraz ogólne badanie moczu. Jeśli wszystko jest w porządku to na następną wizytę wybierzesz się za miesiąc – w 20 tygodniu ciąży.

Na tym etapie doświadczony ginekolog może już określić płeć dziecka na podstawie badania USG. Pewność jednak zyskasz dopiero w okolicach 22. tygodnia, kiedy narządy rozrodcze będą w pełni ukształtowane i nie da się ich pomylić z pępowiną.

Zobacz też: Wykaz skrótów stosowanych podczas USG

16 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W 16 tygodniu ciąży twój maluch coraz żywiej reaguje na dotyk i dźwięki. Jego zmysły się wyostrzają, dlatego zmiany twojego samopoczucia stają się coraz bardziej odczuwane. Dziecko cały czas się porusza i wierci. Jego twarz jest już w pełni ukształtowana.

Wygląd nosa zbliża się do ostatecznego etapu. Uszy dziecka są już ukształtowane, a małżowiny znajdują się na swoim miejscu. Błędnik podejmuje swoje funkcję, którą dziecko ćwiczy podczas poruszania się mamy, próbując utrzymać równowagę.

Chociaż dziecko słyszy dźwięki to jeszcze ich nie rozróżnia. Jeszcze trochę trzeba będzie zaczekać zanim rozpozna twój głos. Oczy poruszają się już na boli, jednak powieki są nadal zamknięte.

Warto przeczytać: Test potrójny – na czym polega?


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Data publikacji: 19/11/2015, Data aktualizacji: 05/12/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?

grupa badania prenatalne