38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

38 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Na pewno ciężko Ci chodzić, a nawet siedzieć czy leżeć – Twój brzuch jest taki duży! Z tego powodu czujesz też ciągłe bóle pleców. Ale to sama końcówka ciąży! Powinnaś jak najwięcej odpoczywać, chociaż pewnie masz ochotę przygotowywać miejsce na przyjście maluszka…

img

Oceń

Lepiej jednak połóż się na lewym boku, bo przemeblowanie czy sprzątanie na pewno nie sprawi, że poczujesz się lepiej. Oprócz bóli kręgosłupa, zgagi i częstych wizyt w toalecie może pojawić się u Ciebie także niekontrolowane puszczanie gazów. Czasami będziesz mieć też zawroty głowy, możesz poczuć się słabo. Jeśli jednak zdarzy Ci się omdlenie, koniecznie skonsultuj je z lekarzem. Cały czas powinnaś być gotowa na przyjście dziecka na świat – może to się teraz zdarzyć w każdej chwili! Pamiętaj, że poród może przyspieszyć każda aktywność, w tym seks. Nie wahaj się jednak, jeśli lekarz nie zalecił inaczej.

Zobacz także: Ciąża z Hashimoto? Koniecznie zbadaj celiakię

38 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Na tygodnie 38-39 Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie następujących badań: położniczego, ginekologicznego, ocenę czynności serca dziecka, pomiar Twojego ciśnienia tętniczego oraz Twojej masy ciała, a także badanie moczu. Jak najszybciej umów się ze swoim lekarzem, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku!

38 tydzień to również czas, kiedy warto podjąć ostateczną decyzję czy wykonać badania genetyczne dziecka. Takie kompleksowe testy przesiewowe jak np. test NOVA najlepiej wykonać już w 2 dobie życia dziecka. Dlatego już teraz warto zaopatrzyć się w specjalny zestaw, przy pomocy którego położna pobierze próbkę. Wykonując takie badanie jak NOVA dowiesz się m.in czy istnieją bezwzględne przeciwwskazania do szczepień, czy powinnaś wykluczyć niektóre składniki pożywienia z diety dziecka ponieważ mogą one doprowadzić do opóźnienia rozwoju, czy Twoje dziecko może mieć słabą odporność i w związku z tym warto go poddać specjalistycznemu leczeniu już w pierwszych tygodniach życia, aby uniknąć problemów w przyszłości, które antybiotyki mogą być nieskuteczne dla dziecka, które leki mogą wywoływać u niego działania niepożądane a nawet czy jest narażone na drgawki u dziecka czy objawy autyzmu – zarówno tym pierwszym jak i drugim można czasem zapobiec jeśli odpowiednio wcześnie zostanie poznana przyczyna.

38 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Twój maluch waży już ponad 3 kilogramy i ma ponad 50 centymetrów. Jeśli jesteś drobna, może być trochę mniejszy – prawidłowa waga urodzeniowa dziecka zaczyna się od 2,5 kilograma. Dzidziuś jest już całkowicie rozwinięty i może urodzić się nawet zaraz! Przybiera trochę na wadze.

W Twoim brzuchu jest dla niego coraz mniej miejsca, więc nie porusza się tak, jak jeszcze niedawno. Może trochę się rozpychać – nie zdziw się, jeśli zobaczysz na Twoim brzuchu małą nóżkę czy rączkę! W 38 tygodniu ciąży w jelitach dziecka gromadzi się smółka, czyli jego pierwsza kupka – znajdują się w niej składniki płynu owodniowego połknięte wcześniej. Razem z Twoją krwią dziecku przekazywane są hormony – oznacza to, że udziela mu się Twój nastrój. Dbaj więc o to, by był jak najlepszy!

Przeczytaj także: Dlaczego warto ustalić ojcostwo?


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

Oceń

Data publikacji: 31/10/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *