5 faktów o teście NOVA, które powinien znać każdy rodzic

NOVA

Niepokoją Cię takie objawy u dziecka jak ulewanie, wysypka, ból brzuszka czy gorączka? A może chcesz zrobić dla zdrowia swojego malucha wszystko, co tylko możliwe? W ochronie jego zdrowia i życia pomoże Ci test NOVA. To innowacyjne badanie genetyczne badające dziecko – za jednym razem – pod kątem wielu groźnych chorób wrodzonych. Poznaj 5 faktów o tym teście.

1. Test obejmuje aż 87 różnych chorób wrodzonych

I analizuje ponad 12 tysięcy zmian genetycznych. Wiele z tych chorób na początku nie objawia się w widoczny sposób, a dziecko uznaje się za zdrowe. W przypadku niektórych maluchów objawy – np. ulewanie, senność czy bóle brzuszka – bywają też mylnie przypisywane chorobom wieku dziecięcego.

Tymczasem powikłania tego typu schorzeń obejmują m.in. uszkodzenie organów, upośledzenie czy śmierć. Szybkie wykrycie danej choroby i rozpoczęcie leczenia jest więc szansą na ochronę zdrowia dziecka.

2. Dzięki badaniu poznasz wrażliwość dziecka na 32 leki

Nie wszyscy tak samo reagujemy na dany lek. Standardowe dawki substancji leczniczych dobiera się jednak na podstawie działania na większość populacji. Wyobraź sobie więc sytuację, że Twoje dziecko powinno przyjmować dużo mniejszą lub większą dawkę danej substancji ze względu na zmiany w genach. Dzięki badaniu NOVA sprawdzić wrażliwość malucha na 32 lekarstwa (w tym antybiotyki), dzięki czemu leczenie – teraz i w dorosłym życiu – będzie skuteczne i bezpieczne.

3. Test NOVA wystarczy wykonać raz w życiu

By zyskać pewność na zawsze. Badane geny są niezmienne, dlatego nie ma potrzeby powtórzenia testu w przyszłości. Co ważne, w tym przypadku wystarczy jedno pobranie próbki, by zyskać tak wiele cennych informacji. Badanie wykorzystuje najnowocześniejszą metodę do analizy ludzkich genów – sekwencjonowanie nowej generacji (NGS).

4. Badania genetyczne dziecka możesz wykonać już w 2 dobie jego życia

Jednak im szybciej wykonasz je u swojego dziecka, tym lepiej. Dlaczego? Jeśli okaże się, że maluch ma zmiany w genach, będzie można jak najszybciej rozpocząć leczenie. Czasami wystarczy tylko odpowiednia dieta, by zapobiec groźnym skutkom choroby wrodzonej! Tak jest np. przy chorobie metabolicznej. Choroby metaboliczne podobne do autyzmu są trudne w diagnostyce ze względu na niespecyficzne objawy. z kolei tylko szybka diagnostyka może uratować zdrowie i życie dziecka.

Test NOVA warto wykonać szczególnie u dzieci z trudnymi w diagnostyce objawami, jeśli w rodzinie wystąpiły choroby genetyczne i gdy rodzice chcą po prostu kompleksowo zadbać o zdrowie swojej pociechy.

5. Badanie jest dla dziecka w 100% bezpieczne i komfortowe

Realizuje się je na podstawie wymazu z policzka, co jest szybkie, bezbolesne i możliwe do wykonania nawet samodzielnie w domu. Nie trzeba więc narażać dziecka na niepotrzebny stres czy niekomfortowe zabiegi i procedury medyczne. Jedna próbka wystarczy, żeby przebadać dziecko pod kątem wielu różnych chorób.


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/12/2017, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *