Kalendarz ciąży – 19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Coraz większymi krokami zbliżasz się do półmetka ciąży. Przybrałaś już 4-5 kg. Kręgosłup coraz bardziej ci dokucza, a opuchnięte stopy nie mieszczą się do butów. To efekt rozluźnienia więzadeł stawowych i gromadzenia się wody w organizmie.

Koniecznie kupuj buty o jeden rozmiar większe, gdyż u większości kobiet rozmiar stopy nie wraca do poprzedniego stanu po porodzie.

Twój brzuch jest już teraz wyraźnie zaokrąglony, a macicę da się wyczuć tuż pod pępkiem. Jeszcze nie czujesz ruchów dziecka, jednak możesz odczuwać delikatne przelewanie się w brzuchu, szczególnie po obfitym posiłku. Problemy z koncentracją, krwawiące dziąsła i katar nadal nie odpuszczają.

Warto przeczytać: Katar w ciąży – jak sobie radzić?

informacja

Pamiętaj! Jeśli opuchlizna nóg jest znaczna, a tobie wzrasta ciśnienie krwi koniecznie zgłoś się do lekarza, ponieważ możesz być zagrożona zatruciem ciążowym.

 

19 tydzień ciąży. Jakie badania warto zrobić?

W przyszłym tygodniu pójdziesz na wizytę do ginekologa i wykonasz wszystkie niezbędne na tym etapie badania. Być może dowiesz się czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę.

19 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

Na tym etapie w 19 tygodniu ciąży dziecko nadal nie otwiera oczu. Ponieważ ma jeszcze dużo miejsca w worku owodniowym nadal nie czujesz jak rozrabia. Takie zrywy aktywności (kręcenie się, fikołki wymachiwanie rękami i nogami itp.) mogą trwać nawet 15-20 minut.

Po czym następuje kilku minutowa przerwa. Jego rytm dobowy oparty jest o ciągłe ćwiczenia i drzemki. Bicie serca twojego malucha łatwo usłyszeć już przez brzuch.

Jeśli macie w domu słuchawki lekarskie korzystajcie z nich bez ograniczeń i wsłuchujcie się w swojego malucha. Oprócz słuchania starajcie się również mówić do niego lub śpiewać. Dziecko słyszy glosy z zewnątrz i uczy się je rozpoznawać. Kiedy zmysł słuchu rozwinie się twój głos będzie działał na dziecko uspokajająco.

Zobacz też: Kiedy wykonać badania prenatalne


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

 

Oceń

Data publikacji: 26/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *