Kalendarz ciąży – 4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

W 4 tygodniu ciąży komórka jajowa zagnieździła się już w macicy. Poziom hCG wzrasta, dając sygnał jajnikom, aby utrzymywały poziom progesteronu. Jeśli procesowi zagnieżdżania nie towarzyszyło krwawienie, wówczas czekasz na planową miesiączkę.

4 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Twoje piersi staja się lekko obrzmiałe i wrażliwe na dotyk, ale przecież to normalne zjawisko poprzedzające menstruację. Złuszczanie endometrium zostaje zatrzymane przez hormony. Zaczynasz odczuwać zmęczenie pod koniec dnia, a w ustach pojawia się metaliczny smak. Stosujesz więc miętowe gumy do żucia i odświeżacze oddechu. Mimo to posmak w ustach powraca.

informacja

PAMIĘTAJ! Ogranicz używki i stosuj zbilansowaną dietę. Jeśli zażywasz jakieś leki skonsultuj się z lekarzem. Być może konieczne okaże się ich odstawienie lub zmiana dawkowania. Nie zapominaj o przyjmowaniu kwasu foliowego.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży

4 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

poradnik przygotowanie do ciążyPodobnie jak w przypadku pierwszych trzech tygodni ciąży nie istnieją opracowane wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie. Jeśli podejrzewasz ciążę możesz pójść do przychodni na badanie hormonu beta hCG z krwi. Domowy test ciążowy kupiony w aptece jeszcze może nie potwierdzić waszych podejrzeń, gdyż jego stężenie nie osiągnęło odpowiedniej wartości.

Przeczytaj również: Kalendarz badań ciąży

4 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

W tym tygodniu twoje maleństwo ma już ok. 1 mm. Komórki otaczające zarodek tworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie. Do jednej ze ścianek przyczepiony jest pęcherzyk żółtkowy, który będzie odżywiał malucha aż do czasu, gdy wytworzy się łożysko.

Polecamy: Ciąża – pierwsza wizyta u lekarza


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/10/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *