Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Kalendarz ciąży – 11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Zbliżasz do końca pierwszego trymestru. Mdłości i wymioty powoli ustępują, ale są jeszcze takie dni, kiedy nie masz siły opuścić toalety. Zmagania z nudnościami opanowałaś już do perfekcji, zjadając niewielką przekąskę jeszcze w łóżku. Twój apetyt powolutku wzrasta, ale pamiętaj nie jedz za dwoje.

Jeśli odczuwasz zachcianki ciążowe, to spokojnie możesz im się poddać, twój organizm w ten sposób sygnalizuje czego ci brakuje w diecie. Jeśli zachcianki przyjmują nietypową formę, a ty odczuwasz nieodpartą ochotę, np. na kredę, gips, piasek czy inne niejadalne substancje, to niezwłocznie zgłoś się do lekarza. W okolicach 11 tygodnia ciąży może również doskwierać ci zgaga, a więc refluks-żołądkowo przełykowy.

Wzrastające stężenie progesteronu (dzięki niemu doszło do zagnieżdżenia się jajeczka w macicy, teraz utrzymuje ciążę) osłabia mięsień okrężny (zwieracz) łączący przełyk z żołądkiem. Osłabienie to powoduje wytworzenie się niewielkiej szczeliny, przez którą wraca pokarm z żołądka do przełyku wywołując nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku. Twoje dolegliwości potęguje schylanie się lub leżenie na wznak oraz powiększająca się z każdym tygodniem macica. To ona powoduje wypychanie pokarmu w górę.

Unikaj pokarmów sprzyjających powstawaniu zgagi (słodycze, soki owocowe i cytrusy, tłuste i pikantne potrawy) i stosuj środki zaradcze w postaci herbatki imbirowej lub siemienia lnianego. Zmęczenie i senność nadal są nieodłącznymi towarzyszami waszego nowego życia, jednak coraz częściej będziesz odczuwała poprawę swojego samopoczucia psychicznego.

Zobacz też: Ból żołądka w ciąży

informacja

Pamiętaj! Pod koniec pierwszego trymestru twoja waga powinna wzrosnąć o 1,5 -2 kg. Nie zamartwiaj się jednak jeśli tak się nie stało, tylko zgłoś swoje wątpliwości ginekologowi. Czasem zdarza się, że uporczywe wymioty i brak apetytu w I trymestrze jest tak dokuczliwy, że kobieta zamiast przybierać na wadze chudnie. Wymaga to krótkiego pobytu w szpitalu w celu uzupełnienia elektrolitów i składników mineralnych w organizmie, jednak nie wpływa zwykle na przybór masy ciała u dziecka.

11 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

W 11 tygodniu ciąży zwykle masz już wszystkie badania za sobą i spokojnie oczekujesz na kolejną wizytę u ginekologa w 12 tygodniu ciąży. Możesz też wykonać test PAPP-A czyli jeden z przesiewowych testów prenatalnych. Skonsultuj się z ginekologiem czy taki test u ciebie jest wskazany i kiedy powinnaś go wykonać. Pamiętaj jednak, że to badanie wykonuje się bez względu na wiek matki i jest refundowane przez NFZ nawet jeśli nie jesteś ubezpieczona.

Przeczytaj również: Test PAPP-A – wszystko co powinnaś o nim wiedzieć

11 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

Ten tydzień jest dla dziecka szczególny, gdyż upływa pod znakiem intensywnego rozwoju układu nerwowego. Właśnie kończy się jego okres zarodkowy i zaczyna płodowy. Wszystkie narządy są już ukształtowane i dynamicznie się rozbudowują. Największa jest wątroba. Wypełnia ona w tej chwili prawie całą jamę brzuszną malucha. Odpowiada za tworzenie krwi płodu.

Trzustka rozpoczyna wydzielanie insuliny, a serduszko przypomina już w pełni ukształtowane serce noworodka. Nerki zajmują pozycję tuż pod nadnerczami. Głowa stopniowo odchyla się do przodu, a szyja wysmukla. Skóra już się zaróżowiła, mimo iż nadal prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Na palcach pojawiają się zawiązki paznokci.

Całe ciało dziecka jest już wrażliwe na dotyk, a maluch samodzielnie zgina już łokcie i kolana. Rozpoczęte w 7 tygodniu ciąży związki narządów płciowych od tego momentu zaczynają wyłaniać się na zewnątrz. U chłopców widać to szczególnie, gdyż właśnie w tym czasie pojawia się i wydłuża stopniowo prącie. U dziewczynek trzeba będzie jeszcze kilka tygodni zaczekać (3-4 tyg.). Dzięki mięśniom maluch zaczyna się intensywnie ruszać, jednak ty tego nie czujesz ze względu na to, że w brzuchu jest nadal mnóstwo miejsca.

Polecamy: Prenatalny test NIFTY


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

Data publikacji: 12/11/2015, Data aktualizacji: 05/12/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poradnik Ciąża