29 tydzień ciąży - kalendarz ciąży - badaniaprenatalne.pl

29 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Coraz dotkliwiej odczuwasz zmęczenie – nawet sen nie zawsze przynosi Ci odpoczynek, bo ułożenie w łóżku z tak dużym brzuchem to nie lada wyzwanie! Postaraj się więc relaksować jak najwięcej – nie tylko w domu, ale również na świeżym powietrzu. Dotlenienie dobrze zrobi Tobie i maluszkowi. Spacery pomogą Ci również zwalczyć zaparcia, które na tym etapie ciąży mogą być uciążliwe. Ze strony układu pokarmowego mogą grozić Ci także zgaga i wzdęcia. Pamiętaj również o zbilansowanej diecie! 29 tydzień ciąży może przynieść także lekkie pobolewanie w podbrzuszu i białe upławy – nie powinnaś się nimi niepokoić. Zaczynają się również nieprzyjemne opuchnięcia kostek i stóp, a także palców u rąk.

Zobacz też: Dieta w ciąży

29 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Jeśli jeszcze nie wykonałaś badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 27-32 – możesz zrobić to teraz. Umów się z ginekologiem i ustal wszystkie szczegóły. Powinnaś wykonać badanie ginekologiczne, oceny wysokości dna macicy i pH wydzieliny z pochwy, sprawdzenie czynności serca dziecka, kontrolę piersi, pomiar Twojej masy ciała oraz pomiar ciśnienia krwi. W tym okresie realizuje się również badania diagnostyczne: morfologię krwi, badanie moczu, badanie przeciwciał odpornościowych oraz trzecie USG.

Polecamy: Badania w ciąży

29 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

img

4.4/5 - (7 głosów / głosy)

Maluszek rośnie jak na drożdżach: ma już ok. 42-42 centymetry, a jego waga to ok. 1,4 kilograma. Przez kolejne tygodnie będzie gromadził głównie tkankę tłuszczową, która pozwoli utrzymywać mu ciepło. W 29 tygodniu ciąży dziecko ma już prawie w pełni rozwinięty zmysł węchu – odczuwa Twój zapach i będzie go czuło również po porodzie! Wyczuwa również temperaturę. Jego oczy zamykają się do snu – jeśli nie śpi, oczka są otwarte. W tym okresie buzia maluszka wygląda niemal tak samo, jak wtedy, gdy przyjdzie na świat! Dzidziuś jest też bardzo ruchliwy – rusza się w rytm muzyki, kopie, odwraca od światła (lub wręcz przeciwnie). Ma coraz mniej miejsca do zabawy, więc możesz odczuwać jego ruchy coraz bardziej jako rozpieranie.


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
4.4/5 - (7 głosów / głosy)

Data publikacji: 21/10/2016, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *