USG 3D i USG 4D - porównujemy. Czym się różnią, ile kosztuje ich wykonanie?

USG 3D i USG 4D – porównujemy

USG 3d

USG 3D oraz USG 4D pozwala lekarzowi ocenić rozwój dziecka i wykryć zawczasu wady wrodzone. Czym różnią się te dwa badania? Kiedy warto je wykonać, aby uzyskać dokładny obraz? Ile kosztują badania USG 3D 4D? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Badanie USG 3D – na czym polega?
2. Badanie USG 4D – na czym polega?
3. Badania USG 3D, 4D – czym się różnią?
4. Badania USG 3D, 4D – kiedy je wykonać?
5. USG 3D, USG 4D – ile kosztuje ich wykonanie?

Badanie USG 3D – na czym polega?

USG (inaczej ultrasonografia) to badanie obrazowe, które korzysta ze zjawisko rozchodzenia się i odbicia fali ultradźwiękowej. Po pokryciu brzucha ciężarnej specjalnym żelem można przyłożyć do niego ultrasonograf i dzięki temu uzyskać obraz narządów wewnętrznych oraz zewnętrznych dziecka.

Nowoczesna metoda USG 3D umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu płodu i wnętrza macicy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie przekrojów anatomicznych istotnych dla diagnostyki wad wrodzonych [1].

Warto wiedzieć: badanie USG 3D jest przydatne nie tylko w kontekście diagnostyki prenatalnej, z jego pomocą diagnozuje się także wady wrodzone macicy oraz jajników [2].

Badanie USG 4D – na czym polega?

USG 4D to jeszcze bardziej nowoczesna wersja badania USG, która polega na trójwymiarowym obrazowaniu w czasie rzeczywistym, co pozwala na obserwację ruchów płodu oraz pracy jego serca [1]. Dzięki USG 4D wiemy, w jakiej kolejności u płodu pojawiają się poszczególne aktywności ruchowe oraz kiedy na twarzy malucha gości uśmiech. Film z wykonanego badania USG 4D stanowi także piękną pamiątkę dla rodziców.

Zobacz również: USG dopochwowe – kiedy warto wykonać to badanie?

Badania USG 3D, 4D – czym się różnią?

Badania USG 3D, 4D pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka najczęstszych aberracji chromosomowych, takich jak np. zespół Downa, dzięki nim można również wykryć na bardzo wczesnym etapie wrodzone wady serca oraz wady rozwojowe cewy nerwowej [3]. Poza identyfikacją nieprawidłowości, ultrasonografia służy również do oceny łożyska, pomiaru wielkości narządów i ciała dziecka oraz określenia położenia płodu przed wykonaniem badań inwazyjnych [3].

USG 4D różni się od USG 3D tym, że obrazowanie trójwymiarowe ma miejsce w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można obserwować ruchy i zachowanie płodu oraz pracę jego serca [1] [4]. Obraz jest bardzo czytelny nie tylko dla specjalistów, ale także dla pary oczekującej na nadrodziny dziecka. Po wykonanym badaniu USG 3D otrzymują oni płytę CD ze zdjęciem dzidziusia, natomiast pamiątką z badania USG 4D jest DVD z nagranym filmem.

Zobacz również: USG w ciąży

Badania USG 3D, 4D – kiedy je wykonać?

Badanie USG 3D można wykonać w każdym trymestrze ciąży, szczególnie ważne jest badanie USG w 18-22. tygodniu ciąży, czyli tzw. USG połówkowe. Wykonanie badania w tym okresie pozwala na dokładną ocenę narządów dziecka, dzięki czemu lekarz może uzyskać wiele cennych informacji na temat zdrowia malucha [5]. Dodatkową zaletą jest możliwość określenia płci malucha, ponieważ pomiędzy 18. w 22. tygodniem ciąży narządy płciowe są już widoczne podczas badania USG [6]. Jeśli chodzi o badanie USG 4D, jego wykonanie pomiędzy 18. a 22 tygodniem ciąży pozwoli zobrazować ruchy płodu, natomiast na późniejszym etapie ciąży, około 32. tygodnia, uda się zobaczyć na filmie także grymasy na twarzy dzidziusia [4].

USG 3D, USG 4D – ile kosztuje ich wykonanie?

W Polsce obowiązkowym badaniem prenatalnym jest USG 2D, natomiast USG 3D i USG 4D są nieobowiązkowe. Koszt wykonania tych nowoczesnych badań obrazowych nie różni się znacząco od ceny badania USG 2D, kształtuje się on na poziomie około 200-300 złotych. To naprawdę niewiele, zważywszy na ogromne możliwości diagnostyczne ultrasonografii oraz fakt, że po wykonaniu badania rodzice otrzymają bezcenną pamiątkę w postaci pierwszych zdjęć lub filmu z udziałem nienarodzonego jeszcze malucha!


Źródła:

1. http://www.usg-3d.pl/

2. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/usg-w-ciazy-czym-sie-roznia-usg-3d-i-4d,3860,n,139

3. Pietryga M., Toboła K. Ultrasonograficzna diagnostyka prenatalna – możliwości technik 3D. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2 (4): 143–154 (2017)

4. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/badania/usg-4d-w-ciazy-czym-rozni-sie-od-usg-2d-i-usg-3d-jakie-daje-korzysci-i-ile-kosztuje-aa-nryc-2PEi-ndhQ.html#zalety-usg-4d

5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/usg-polowkowe-jak-wyglada

6. https://www.pbkm.pl/kalendarz-ciazy/kiedy-widac-plec-dziecka

 

Oceń

Data publikacji: 07/05/2022, Data aktualizacji: 09/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *