Najnowsze metody leczenia niepłodności – przegląd badań

najnowsze metody leczenia niepłodności przegląd badań

Niepłodność to bardzo częsty problem, który dotyczy wielu polskich par. Bezskuteczne starania o dziecko dla większości z nich są ogromną tragedią. Na szczęście w wielu przypadkach nie jest to sytuacja bez wyjścia. Niepłodność można pokonać, dzięki czemu na świecie powitamy zdrowego maluszka. Wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie. Przeczytaj, jakie są najnowsze metody leczenia niepłodności według ostatnich badań!

Spis treści:

  1. Najnowsze metody leczenia niepłodności a diagnostyka
  2. Najnowsze metody leczenia niepłodności – przegląd badań

Najnowsze metody leczenia niepłodności a diagnostyka

Żadne leczenie nie będzie miało najmniejszego sensu, jeśli wcześniej nie zdiagnozujemy problemu. Zacząć musimy więc od wizyty u lekarza, który z nami porozmawia, a następnie skieruje nas na odpowiednie badania. Diagnostyką objęta będzie musiała zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Nie ma od tego wyjątków, ponieważ niepłodność może być spowodowana czynnikiem męskim i żeńskim.

W diagnostyce niepłodności bardzo ważne jest wykonanie badań hormonalnych, USG narządów rodnych oraz badania nasienia. Konieczne są również testy genetyczne, ponieważ w wielu przypadkach przyczyną niepłodności są właśnie wady w genach. Ich wykrycie umożliwia przeprowadzenie badania kariotypu, w którym sprawdza się chromosomy pacjentów. Oprócz tego zalecane są także testy immunologiczne, takie jak badanie KIR i HLA-C.

Zobacz również: Badanie kariotypu – umów wizytę!

Najnowsze metody leczenia niepłodności – przegląd badań

Wśród najbardziej polecanych metod leczenia niepłodności wymienia się:

  • Leczenie farmakologiczne – polega ono na zażywaniu specjalnych preparatów, takich jak leki hormonalne, antybiotyki, sterydy, czy leki przeciwzapalne. Ich zadaniem jest wyregulowanie cyklu miesiączkowego, dlatego najczęściej ta metoda leczenia stosowana jest w przypadku zaburzeń owulacji.
  • Leczenie chirurgiczne – taką formę terapii stosuje się jedynie w przypadku zdiagnozowania wad anatomicznych w obrębie kobiecych narządów rodnych. Leczenie to nie jest zbyt inwazyjne, ponieważ zabiegi wykonuje się laparoskopowo. Kobieta może więc szybciej po nich dojść do siebie i wrócić do starań o dziecko.
  • Wspomaganie rozrodu – do metod leczenia tego typu zalicza się zapłodnienie metodą in vitro oraz inseminację. Takie techniki wspomaganego rozrodu stosowane są zazwyczaj, gdy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów.
Oceń

Data publikacji: 03/03/2024, Data aktualizacji: 08/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *