Czas, ile trwa ciąża, jest liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od daty poczęcia [1]. W związku z tym wiele par ma problem z określeniem, ile tygodni trwa ciąża oraz kiedy przypada planowany termin porodu. Niniejszy artykuł wyjaśnia te kwestie.
Ile dni trwa ciąża?
Spis treści:
1. Ile tygodni trwa ciąża donoszona?
2. Ile trwa ciąża przed terminem?
3. Ile dni trwa ciąża zakończona w późnym terminie?
4. Ile tygodni trwa ciąża przenoszona?
5. Ile trwa ciąża? Jak obliczyć termin porodu?
Średnia długość ciąży u człowieka wynosi 280 dni, a więc 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki [1]. W rzeczywistości jednak niewiele kobiet rodzi równo po 280 dniach od ostatniego okresu, dlatego lekarze rozróżniają ciążę donoszoną, ciążę zakończoną przed terminem, w późnym terminie lub po terminie (przenoszoną) [2].
Ile trwa ciąża donoszona? Według definicji ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) za ciążę w terminie uważa się ciążę zakończoną pomiędzy 39+0 a 40+6 tygodniem ciąży [2].
Jeśli chodzi o ciążę przed terminem, tak jest określany poród przed 38+6 tygodniem ciąży [2]. Dodatkowo wyróżnia się także kilka rodzajów wcześniactwa – ekstremalnie skrajne (gdy dziecko urodzi się od 23. do 27. tygodnia ciąży włącznie), skrajne (od 28. do 31. tygodnia ciąży włącznie) oraz średnie wcześniactwo (od 32. do 36. tygodnia ciąży włącznie) [3] [4].
Zobacz również: Własna działalność a ciąża – czy mama-przedsiębiorca może liczyć na l4 lub zasiłek macierzyński?
Ile dni trwa ciąża zakończona w późnym terminie? Zgodnie z klasyfikacją ACOG jest to ciąża trwająca od 41+0 do 41+6 tygodni [2], a więc może ona trwać od 287 do nawet 293 dni.
Jeśli chodzi o ciążę przenoszoną, inaczej zwaną także „po terminie”, tak nazywana jest ciąża, która trwa powyżej 42 tygodnie, a więc 294 dni lub dłużej [2].
Zobacz również: Lepiej późno niż wcale? Wiek matki a ciąża
Wiedza na temat tego, ile trwa ciąża donoszona w terminie, a także wyniki badania USG (na podstawie których można określić wiek ciążowy), pozwalają oszacować datę narodzin dziecka [1]. Podczas badania ultrasonograficznego lekarz ginekolog wykonuje pomiar długości CRL (ciemieniowo-siedzeniowej) lub HC (obwód główki dziecka) i na podstawie wyniku pomiaru wyznacza wiek ciążowy oraz spodziewany termin porodu [5].
Inna metoda to tzw. Reguła Naegelego. Zgodnie z nią należy użyć daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i następnie wykonać po kolei obliczenia [5]:
• dodać 1 rok,
• odjąć 3 miesiące,
• dodać 7 dni.
Sposób ten jest jednak skuteczny tylko wtedy, gdy kobieta ma regularne cykle miesiączkowe, które trwają równo 28 dni. Zatem o wiele bardziej wiarygodnym terminem porodu jest ten wyznaczony przez lekarza podczas badania USG.
Źródła:
1. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/baby-due-date
2. https://www.chcemybycrodzicami.pl/ciaza-zakonczona-w-terminie-co-to-wlasciwie-oznacza/
3. https://wczesniak.pl/kiedy-dziecko-jest-wczesniakiem/
4. https://jestemwczesniej.pl/post/co-to-jest-wczesniactwo-definicja-i-przyczyny-wczesniactwa
5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/wiek-ciazy-ile-trwa-ciaza
Data publikacji: 07/05/2022, Data aktualizacji: 09/05/2022
Dodaj komentarz