Ciąża – ile trwa ten szczególny okres?

ciąża ile trwa

Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Dziecko może jednak przyjść na świat nawet 2 tygodnie wcześniej lub później. W dniu wyliczonym jako termin porodu przychodzi na świat jedynie 5% maluchów! Ile prawidłowo trwa ciąża i w jaki sposób liczony jest ten czas?

Czas trwania ciąży
Wyliczanie terminu porodu
Trzy trymestry ciąży

Ile trwa ciąża? Miesiące kalendarzowe i księżycowe

Książkowo ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych i 10 miesięcy księżycowych. Każdy miesiąc księżycowy ma 28 dni, więc w sumie wychodzi 280 dni i 40 tygodni. Ten czas liczony jest jednak od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem, a nie od faktycznego momentu poczęcia (ustalenie daty poczęcia co do dnia i tak nie jest możliwe). Przyjmuje się, że jeśli dziecko rodzi się między 38 a 42 tygodniem ciąży, jest uznane za urodzone w terminie.

Termin porodu – jak go wyliczyć?

Przewidywany termin porodu wylicza się na podstawie reguły Naegelego według wzoru:
pierwszy dzień ostatniego okresu + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Przykładowo: jeśli ostatnia miesiączka rozpoczęła się 1 czerwca 2016 roku, przewidywany termin porodu to 8 marca 2017 roku. Jedynie 4-5% dzieci rodzi się jednak wyliczonego dnia. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie. Najpewniej wiek ciąży i termin porodu wyznacza ginekolog w czasie USG w pierwszym trymestrze ciąży, szczególnie u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi.

Długość ciąży – trymestry

Każda ciąża dzieli się na 3 trymestry po ok. 3 miesiące. Pierwszy trymestr ciąży trwa do 13 tygodnia ciąży i wiąże się głównie z formowaniem najważniejszych narządów dziecka. Brzuch nie jest na razie widoczny, ale u ciężarnej występują zwykle nieprzyjemne objawy (m.in. huśtawka nastroju, senność, wymioty czy nadwrażliwość na zapachy).

Drugi trymestr trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży i zwykle to właśnie w jego trakcie ciężarna czuje się najlepiej. Brzuszek jest już widoczny, odczuwalne stają się też pierwsze ruchy dziecka. Trzeci trymestr ciąży rozpoczyna się w 27 tygodniu i trwa do porodu. Wówczas brzuch jest naprawdę duży i może utrudniać normalne funkcjonowanie.

Ciekawy artykuł: Trymestry ciąży5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/09/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *