Wcześniactwo

wcześniak

W Polsce każdego roku przychodzi na świat nawet 30 000 wcześniaków [1]. Maluchy te wymagają po narodzinach specjalistycznej opieki, ponieważ ich układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty? Co oznacza pojęcie wcześniactwo? Jak przebiega rozwój dziecka, które jest wcześniakiem? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Kim jest wcześniak?
  2. Skrajne wcześniactwo – co to takiego?
  3. Wcześniactwo – podział ze względu na masę urodzeniową
  4. Jak przebiega rozwój wcześniaka?

Kim jest wcześniak?

Co oznacza pojęcie wcześniactwo? Wcześniakiem nazywany jest noworodek, który przyszedł na świat „za wcześnie”, tj. pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży [1] [2]. Jeśli maluch urodził się od 32. do 36. tygodnia ciąży włącznie, jest to tzw. średnie wcześniactwo [2].

 

Skrajne wcześniactwo – co to takiego?

Czym jest skrajne wcześniactwo? Tak mówi się o wcześniakach, które urodziły się od 28. do 31. tygodnia ciąży włącznie. Tymczasem dzieci urodzone od 23. do 27. tygodnia ciąży włącznie to tzw. ekstremalne wcześniaki [1] [2].

 

Wcześniactwo – podział ze względu na masę urodzeniową

Lekarze stosują także podział wcześniactwa ze względu na masę urodzeniową [3]:

  • jeśli dziecko waży mniej niż 2500 g, ma małą masę urodzeniową;
  • jeśli dziecko waży mniej niż 1500 g, ma bardzo małą masę urodzeniową;
  • gdy maluch waży mniej niż 1000 g, ma ekstremalnie niską masę urodzeniową.

 

Jak przebiega rozwój wcześniaka?

Im wcześniej zostanie rozpoznane wcześniactwo, tym, większe są szanse, że malucha uda się objąć odpowiednią opieką po narodzinach. Skąd wiadomo, że dziecko urodzi się przedwcześnie? Jest to możliwe dzięki badaniom prenatalnym i ocenie wieku płodowego [4]. Gdy lekarz stwierdzi, że urodzi się wcześniak, warto wykonać dodatkowe badania, które pomogą wykluczyć u niego nieprawidłowości – należą do nich np. test PAPP-A oraz genetyczne testy prenatalne z grupy NIPT.

Zobacz również: Test NIFTY Basic – cena, zakres badanych chorób, wskazania do wykonania

Jeśli chodzi o rozwój wcześniaka, niestety urodzony przedwcześnie maluch nie jest gotowy do tego, aby żyć samodzielnie, poza organizmem swojej mamy. Dziecko może mieć problemy z oddychaniem, a także wymagać podłączenia do specjalistycznej aparatury, która wspomoże pracę jego serca [5]. Inne możliwe problemy zdrowotne wcześniaków to między innymi niedokrwistość, retinopatia, przetrwały przewód tętniczy czy też zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej [6]. Na szczęście, jeśli maluch zostanie od razu po narodzinach otoczony odpowiednią opieką medyczną, jego szanse na przeżycie i normalny rozwój są bardzo duże – dla skrajnych wcześniaków mogą one wynieść nawet 96%!

Zobacz również: 17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka


Źródła:

  1. https://jestemwczesniej.pl/post/co-to-jest-wczesniactwo-definicja-i-przyczyny-wczesniactwa
  2. https://wczesniak.pl/kiedy-dziecko-jest-wczesniakiem/
  3. Steer P. The epidemiology of preterm labour. BJOG: an international journal of obstetrics and gynaecology, 1–3 (2005).
  4. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/79079,wczesniactwo
  5. Baumert M. et al. Zaburzenia w okresie adaptacyjnym noworodków urodzonych „blisko terminu porodu”. Ginekologia Polska 82, 119-125 (2011).
  6. Borszewska-Kornacka MK. Kompendium wiedzy o wcześniaku. Pediatria – Standardy Medyczne 10, 597-611 (2013).
Oceń

Data publikacji: 08/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *