17 listopada obchodzimy na całym świecie Dzień Wcześniaka. W Polsce obchody mające na celu okazanie wsparcia rodzicom przedwcześnie urodzonych maluchów odbywają się od 2011 roku, zostały one zainicjowane przez Fundację Wcześniak.
Wcześniak to dziecko, które zostało urodzone przedwcześnie.
Zgodnie z definicją WHO za wcześniaka uznaje się dziecko, które urodziło się pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży [2].
Według statystyk WHO prawdopodobieństwo urodzenia wcześniaka na całym świecie waha się od 5 do 20%. Dla Polski współczynnik urodzeń wcześniaków wynosi 6%.
Przyczyny przedwczesnego porodu są bardzo złożone. Do urodzenia wcześniaka może dojść wskutek wad łożyska, w wyniku wad płodu lub z powodu czynników matczynych [1]. Prawdopodobieństwo urodzenia wcześniaka wzrasta, między innymi wtedy, gdy [1] [2]:
Na poród przedwczesny wpływają także takie czynniki jak stopień wykształcenia oraz wiek matki, a także choroby przewlekłe (np. nadciśnienie lub cukrzyca) oraz styl życia. Do urodzenia wcześniaka może dojść także z powodu wrodzonych, genetycznie uwarunkowanych wad malucha.
Ponieważ przedwczesne urodzenie wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Należą do nich między innymi [1] [3]:
Rodzice wcześniaka powinni dobrze się przygotować, zarówno teoretycznie, jak i praktycznie, by opiekować się maluchem po wypisie ze szpitala. Decyzję o wypisie wcześniaka ze szpitala podejmuje lekarz neonatolog, wspólnie z zespołem lekarsko-pielęgniarsko-fizjoterapeutycznym.
17 listopada na całym świecie organizowane są spotkania ze specjalistami z zakresu neonatologii, a także wykłady i warsztaty, których celem jest wsparcie rodziców wcześniaków oraz zwiększenie świadomości względem przedwczesnego porodu.
W dniu Światowego Dnia Wcześniaka każdy może okazać symboliczne wsparcie rodzicom przedwcześnie urodzonych dzieci. Symbolem obchodów jest kolor fioletowy, w związku z czym warto założyć na siebie coś w tym kolorze.
Światowy Dzień Wcześniaka to także tzw. socks line – ekspozycja dziecięcych skarpetek, z których jedna jest znacząco mniejsza od pozostałych – symbol ten odnosi się do tego, że w Europie jedno na dziesięć noworodków to wcześniak.
Źródła:
1. Borszewska – Kornacka M. K. Kompendium wiedzy o wcześniaku. Standardy Medyczne, Pediatria 2013; 10: 597 – 611.
2. Gadzinowski J., Szymankiewicz M., Gulczyńska M. Podstawy neonatologii. Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Poznań, 2014: 18 – 23.
3. Kruszecka – Krówka A., Gniadek A., Jonas A. Problemy rodziców w opiece nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym po wypisie ze szpitala. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne 2018; 8 (2): 97 – 104.
Autor:Alicja Hudzik
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 16/11/2020, Data aktualizacji: 06/11/2021
Dodaj komentarz