10 powodów dlaczego warto być tatą

strefa taty

Może wielu z Was się zastanawia dlaczego warto być tatą? Jest to wyjątkowa sprawa, zmieniająca w życiu mężczyzny tak wiele, jak nic dotychczas. Chcemy Wam przedstawić 10 powodów, które właśnie mogą Was przekonać, lub pomóc podjąć decyzję o rodzicielstwie.

Powrócisz do dzieciństwa…

Czy Ty też czasem marzysz o tym aby cofnąć czas? Życie pędzi a tempo z jakim posuwamy się do przodu jest zdumiewające. Ciągle za czymś biegniemy, nie możemy się doczekać jutra, „pospieszamy” czas. Przychodzi jednak taki dzień kiedy dociera do nas prawda o nieuchronnym przemijaniu.

Dlaczego warto usłyszeć tatoStoisz przed lustrem nie dowierzając, że to ty. Na usta cisną się wtedy słowa piosenki : „Dużo bym dał by przeżyć to znów, wehikuł czasu to byłby cud”. Cuda się zdarzają! Ojcostwo to szansa na to aby stać się (choćby tylko na chwilkę) znowu dzieckiem.

Bycie tatą to duża odpowiedzialność ale także zabawa, żarty i wygłupy ze swoim maluchem. Możesz się świetnie bawić zapominając tym samym o problemach dnia codziennego . Pamiętasz jaką frajdę sprawiały Ci wyścigi resoraków? Przeżyj to jeszcze raz !

Zostaniesz artystą, kreatorem życia…

Nigdy nie umiałeś rysować ? Twoje obrazki wprawiały w osłupienie nauczycieli a rówieśników doprowadzały do łez ( ze śmiechu rzecz jasna)? Ojcostwo daje Ci możliwość bycia twórcą, kreatorem. Mowa tutaj nie o obrazkach jakich wszędzie pełno ale o kreowaniu nowego życia. Brzmi to może nieco patetycznie ale który ojciec myśląc o swoim dziecku nie zastanawia się kim będzie ono w przyszłości ? Bez względu na to czy będzie lekarzem, nauczycielem czy też operatorem dźwigu w mniejszym lub większym stopniu odciśnie swoje piętno na losach świata.

Zobacz też: Indywidualna opieka położnej – wsparcie medyczne, emocjonalne i edukacyjne

Poczujesz się Supertatą …

Z zazdrością oglądasz rozdania różnego rodzaju nagród. Patrząc na sportowca roku myślisz:” Ten to musi być dumny z siebie”. Bycie ojcem daje Ci szansę na to aby poczuć się kimś bardzo ważnym. To nagroda, której nie da się porównać z żadną inną.

Pomyśl jak Twój maluch będzie się cieszył kiedy po powrocie z pracy staniesz w drzwiach a gdy naprawisz coś na czym bardzo mu zależało z wdzięcznością wtuli Ci się w raniona. Dziecko sprawia, że tato czuje się niezastąpiony i naprawdę ważny. Nawet sukcesy Adama Małysza będą dla Twojej pociechy niczym w porównaniu z Twoimi „wyczynami” w domu.

Będziesz bliżej swojej partnerki…

Ojcostwo i macierzyństwo to dwie ważne funkcje , które uzupełniają się nawzajem. Dzięki dziecku możecie zbliżyć się do siebie. Tworzycie bowiem zespół, którego program oparty jest na jednym założeniu : zrobić wszystko aby dobrze wychować swoje dziecko.

Wdrapiesz się na swój osobisty Mont Everest…

Lubisz nowe wyzwania ? Ojcostwo to jedno z najwyższych szczytów, na który naprawdę warto się wdrapać. Czy Ty też jesteś człowiekiem doskonale zorganizowanym ?Dotąd wszystko w Twoim życiu było poukładane i zaplanowane. Pojawienie się dziecka reorganizuje całą rzeczywistość. Zachowania malucha nigdy nie da się przewidzieć. Dzięki temu nauczysz się elastyczności oraz szybkiego reagowania na pojawiające się niespodzianki. Umiejętności te okażą przydatne nie tylko w domu ale i w życiu zawodowym.

Nabierzesz dystansu do samego siebie…

Zdobywasz ciągle nowe szczyty. Umiejętności i kwalifikacje jakie posiadłeś pozwalają Ci realizować się w życiu zawodowym. Mocno stąpasz po ziemi, w pracy jesteś groźnym szefem albo szanowanym pracownikiem. Kiedy wracasz do domu wszystko się zmienia. Dla Twojego dziecka nie ma znaczenia jaką pełnisz funkcję . Bez względu na wszystko jesteś dla niego po prostu tatą. Dzięki niemu nabierzesz zatem dystansu do siebie samego, co pomoże Ci zachować zdrowy rozsądek.

Poznasz siłę miłości…

Każdy człowiek potrzebuje miłości. Chce kochać i jednocześnie być kochanym. To podstawowa potrzeba, do której zaspokojenia każdy z nas dąży. W Twojej rodzinie przybywa zatem ktoś kogo będziesz mógł obdarzyć uczuciem i komu oddasz spory kawałek swego życia. W zamian za to Twój maluch odda Ci całe swoje serce.

Warto przeczytać: 5 mitów o badaniach prenatalnych

Odnajdziesz nowe pokłady energii…

Czy ty też wracając z pracy padasz od razu na łóżko? Każdy dzień jest dla Ciebie coraz bardziej męczący. Dystans z pokoju do kuchni staje się nagle nie do pokonania. To może troszkę przesadzony opis aczkolwiek wielu mężczyzn po powrocie z pracy nie ma sił na jakiekolwiek życie prywatne. Czy dziecko coś zmienia w tej kwestii ?

Dasz wiarę, że kiedy na świecie pojawi się Twój maluszek będziesz miał nie tylko ochotę ale i siłę na to aby się z nim bawić. Odkryjesz w sobie nowe pokłady energii, z których wykorzystaniem na pewno nie będziesz miał problemu.

Będziesz mógł obserwować jak Twoja pociecha wkracza w życie…

Czy to on czy to ja? Takie pytanie zadaje sobie nie jeden ojciec patrząc na dorastająca pociechę. Twoje dziecko nie tylko przypomina Ciebie od strony wizualnej ale także przejmuje Twój sposób patrzenia na świat oraz hierarchię wartości. Często „kopiuje” także sposób zachowania czy mówienia. Dla ojca obserwowanie tego jak dziecko dorasta jest niezwykle ważną rzeczą. Na pewno docenisz ten fakt już wtedy kiedy po raz pierwszy usłyszysz „tato”.

Otworzysz drzwi do świata…

Dziecko pomoże Ci otworzyć się na świat oraz na innych ludzi. Dotąd byłeś zmuszony aby myśleć głównie o sobie. W momencie kiedy zostaniesz tatą wszystko się zmieni. Przestaniesz myśleć w kategoriach „ja” a zaczniesz w kategorii „ono”. Zaczniesz także więcej myśleć o swoich rodzicach i partnerce. Dziecko wpłynie zatem w bardzo pozytywny sposób na Twój światopogląd.

Oceń

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *