Indywidualna opieka położnej – wsparcie medyczne, emocjonalne i edukacyjne

Indywidualna opieka położnej

Maria Lepucka, specjalnie dla czytelniczek portalu badaniaprenatalne.pl opowiada o indywidualnej opiece położnej. 

Maria Lepucka – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, autorka bloga Feminasum.pl. Prowadzi prywatną praktykę położnej z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: poloznawroclaw.pl. Prowadzi indywidualne spotkania przygotowujące do porodu i opieki nad dzieckiem, odwiedza mamy i noworodki w domach po porodzie, a jako doradca laktacyjny udziela porad i wspiera w karmieniu piersią, także w przypadku złożonych i nietypowych problemów laktacyjnych.

Tina Pysiewicz, redakcja Badaniaprenatalne.pl: Jaką rolę pełni indywidualna położna dla przyszłej mamy?

Maria Lepucka: Indywidualna opieka położnej w czasie ciąży to przede wszystkim wsparcie medyczne, emocjonalne, edukacyjne. Położna pomaga przyszłej mamie przebrnąć przez typowe problemy ciążowe, udziela wielu cennych rad i wskazówek, odpowiada na pojawiające się pytania. Dzięki temu daje poczucie bezpieczeństwa. Położna towarzyszy kobiecie, wspiera ją, ale także oferuje konkretną opiekę medyczną, zwłaszcza w ciąży fizjologicznej.

Położna sprawująca indywidualną opiekę jest kimś w rodzaju przewodnika: z jednej strony zapewnia profesjonalną opiekę medyczną, z drugiej wsparcie, pomocną dłoń i doskonałe przygotowanie do nowej roli, roli rodzica.

T.P.: Jak wyglądają spotkania z położną?

M.L.: W ramach spotkań prowadzę między innymi indywidualną szkołę rodzenia, przygotowuję przyszłych rodziców do porodu i opieki nad dzieckiem. Oferuję także domową opiekę medyczną, dzięki czemu w fizjologicznej ciąży można zmniejszyć liczbę wizyt u lekarza.

Z położną można spotykać się w jej gabinecie, jednak ja postawiłam całkowicie na opiekę domową. Warunki gabinetu medycznego nie są tak komfortowe do nawiązania relacji i rozluźnienia atmosfery. W czasie spotkań ciążowych spotykamy się w domu przyszłej mamy, rozmawiamy przy filiżance herbaty. To nie jest typowa szkoła rodzenia, gdzie położna uczy, mówi, a rodzice słuchają, ewentualnie zadając pytania. Rozmawiamy o wątpliwościach, konkretnych problemach, które się pojawiają. Opowiadam o tym, co będzie dalej, jakie badania trzeba wykonać i czemu służą, omawiamy wyniki, mówię czego się spodziewać, bo często ciąża i poród to wielka niewiadoma. Jest też miejsce na ćwiczenia praktyczne z zakresu noszenia dziecka, opieki nad nim, kąpieli, przewijania.

Spotkania odbywają się z przyjaznej, ciepłej atmosferze. Dzięki temu można bez skrępowania zapytać o wszystko.
W czasie spotkania zawsze pytam o samopoczucie mamy, mierzę ciśnienie, w razie potrzeby także np. poziom cukru we krwi, osłuchuję akcję serca dziecka, badam piersi. Jeśli to konieczne, kieruję na dodatkowe badania czy konsultacje.

Opieka położnej w czasie ciąży jest wielokierunkowa i kompleksowa. W warunkach domowych nie wykonuję jedynie badania ginekologiczno-położniczego czy USG.

Wiele przyszłych mam korzysta z opieki położnej na NFZ, ale coraz więcej docenia jakość i elastyczność opieki prywatnej. Świadczenia NFZ są mocno okrojone jeśli chodzi o zakres czy czas, który można poświęcić jednej pacjentce, wiele usług w ogóle nie jest refundowanych.

T.P.: W którym momencie najlepiej zacząć korzystać z usług położnej?

M.L.: Pomoc położnej na każdym etapie ciąży i po porodzie ma inny cel i formę. Sądzę, że najlepiej znaleźć swoją położną już na samym początku ciąży, aby móc korzystać ze wsparcia i opieki przez całą ciążę i po porodzie. Dzięki temu tworzy się relacja, oparta na zaufaniu, poczuciu komfortu i bezpieczeństwa.

Jeśli przyszła mama zgłasza się do mnie na samym początku ciąży, proponuję jej cykl spotkań na odpowiednich etapach ciąży oraz dodatkowo zawsze wtedy, gdy poczuje taką potrzebę. W pierwszych tygodniach ciąży rozmawiamy o zdrowym stylu życia, diecie kobiety w ciąży, ewentualnej suplementacji w sytuacji diety eliminacyjnej.

Na dalszych etapach analizujemy wyniki dotychczasowych badań, planujemy kolejne (chyba, że pacjentka korzysta w tym zakresie z opieki lekarza), rozpoczynamy przygotowania do porodu. Po drodze pomagam w zwalczaniu typowych i mniej typowych dolegliwości związanych z ciążą, wyjaśniam jej fizjologię i niedogodności, które mogą z tego wynikać. Mamy często pytają o etap rozwoju dziecka, komunikację z nim jeszcze w łonie mamy.

Spotkania w drugiej połowie ciąży mają na celu przygotowanie do porodu, opieki nad dzieckiem, pomoc w skompletowaniu wyprawki, a także obserwację dobrostanu płodu i rozwoju ciąży.

T.P.: Jak wybrać prywatną położną dla siebie i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

M.L.: Każda kobieta ma inne oczekiwania, osobowość, preferencje, wyobrażenie ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem. Dlatego położna powinna być osobą elastyczną, tolerancyjną i otwartą. Mimo to nie jest „uniwersalna”. Dlatego wybierając położną, warto zwrócić uwagę na to, czy podstawowe zasady i wartości, którymi kieruje się położna w swojej pracy, nie kłócą się z naszymi oczekiwaniami i światopoglądem.

Ja mam wielki szacunek do natury i zawsze wspieram naturalne rozwiązania zarówno w kwestii porodu, jak i karmienia czy pielęgnacji niemowlęcia. Oczywiście tak długo, jak są one możliwe, czyli jeśli są wskazania do cięcia cesarskiego lub zastosowania leków absolutnie tego nie neguję. Propaguję opiekę nad dzieckiem w oparciu o rodzicielstwo bliskości, dużo mówię o dziecku, jego postrzeganiu świata, staram się pomóc rodzicom w rozumieniu potrzeb małego człowieka.

Nie oceniam, staram się rozumieć. Nie podaję gotowych rozwiązań i „jedynych słusznych” rad. Raczej pokazuję możliwości i wybór pozostawiam rodzicom i dziecku.

Z mojej opieki najbardziej zadowolone będą mamy nastawione na naturalne rozwiązania i otwarte na potrzeby swojego dziecka.

Wybierając położną pracującą w oparciu o podobne do naszych wartości, można zyskać doskonałe wsparcie i pomoc. Warto wybrać świadomie.

T.P.: Dziękuję za rozmowę.


5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 23/01/2018, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *