Kalendarz ciąży – 10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży to często czas porannych mdłości, przemęczenia i zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Jesteś już po pierwszej wizycie u ginekologa lub właśnie teraz robisz pierwsze badania. Po skończonym 10 tygodniu ciąży czekają Cię też pierwsze badania prenatalne. Sprawdź jakie badania są zalecane, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się dziecko w 10 tygodniu ciąży. 

Spis treści:

  1. 10 tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr ciąży?
  2. 10 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało? Dolegliwości ciążowe
  3. 10 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?
  4. 10 tydzień ciąży a badania prenatalne
  5. 10 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

10 tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr ciąży?

10 tydzień ciąży to I trymestr ciąży i jednocześnie 3 miesiąc ciąży.

10 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało? Dolegliwości ciążowe

W 10 tygodniu ciąży nie zawsze wiesz, że jesteś w ciąży, ale zaczynasz coś podejrzewać, bo czujesz się zmęczona i rozdrażniona. Nadal odczuwasz poranne mdłości lub ciągłe parcie na mocz. Piersi stają się tkliwe.

Cały dzień czujesz się senna i przemęczona, więc kładziesz się do łóżka wcześniej niż zwykle.

W 10 tygodniu ciąży częściej doświadczasz zaburzeń trawiennych, takich jak zaparcia lub wzdęcia. Stosujesz zdrową zbilansowaną dietę, aby zminimalizować pojawiające się dolegliwości. Tocząca się od początku ciąży burza hormonalna w twoim organizmie może wywoływać hormonalny nieżyt nosa i uporczywe wymioty. Nie dopuść więc do utraty masy ciała powyżej 3 kg i nadmiernego odwodnienia. Mogą również towarzyszyć ci zawroty głowy oraz zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych.

informacja

Pamiętaj!

Nie dopuść do utraty masy ciała powyżej 3 kg i nadmiernego odwodnienia

10 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

W 10 tygodniu ciąży zwykle jesteś już po pierwszych badaniach krwi. Twoja morfologia może być nieco niższa niż u innych kobiet. Nie warto jednak się niepokoić, gdyż ciąża i rozwijający się płód potrzebuje więcej żelaza. Kontroluj poziom hemoglobiny zgodnie z wytycznymi i informuj swojego ginekologa o wynikach. Być może konieczne będzie przyjmowanie preparatu witaminowo-mineralnego dla ciężarnych. Cały czas przyjmuj suplementy kwasu foliowego. Jeśli dopiero dowiedziałaś się o ciąży czym prędzej odwiedź ginekologa i zapoznaj się z harmonogramem badań PTG, które powinno się wykonać między 6 a 8 tygodniem ciąży.

jakie badania przed ciążą

10 tydzień ciąży a badania prenatalne

Już niedługo, po skończonym 10 tygodniu ciąży będziesz mogła wykonać pierwsze badania prenatalne. Mają one na celu ocenę zdrowia dziecka pod kątem różnych chorób w tym trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 13. (zespół Patau), trisomii 18. (zespół Edwardsa) oraz innych chorób.

Dostępne są badania wolnego płodowego DNA (badania genetyczne z krwi mamy) oraz test PAPP-a (badanie biochemiczne z krwi) i badania ultrasonograficzne. Łączy je bezpieczeństwo dla dziecka i mamy gdyż są nieinwazyjne, nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Najczęściej pomagają zadbać o spokój gdyż nie wykrywają żadnych nieprawidłowości.

Test NIFTY pro wyróżnia się wysoką czułością (ponad 99% dla trisomii 21.) i szeroką walidacją kliniczną, często więc pozwala odzyskać spokój o zdrowie dziecka a także uniknąć niepotrzebnych inwazyjnych badań prenatalnych takich jak amniopunkcja. Pozwala zbadać dziecko w kierunku 94 chorób genetycznych, dodatkowo na wyniku na życzenie podawana jest informacja o płci. Czytaj więcej: Test NIFTY pro – informacje o badaniu

10 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

W 10 tygodniu ciąży twoje maleństwo mierzy między 30 a 35 mm. To tyle co średniej wielkości śliwka węgierka. Jego waga nie przekracza zwykle 5 gramów. Już wkrótce skończy się okres zarodkowy i zacznie okres płodowy, który trwa aż do rozwiązania. Na tym etapie formują się powieki, wysklepia się nos, a rysy twarzy zaczynają się nabierać ludzkich kształtów.

img

5/5 - (1 głosów / głosy)

Paluszki rozdzielają się, a gałki oczne przesuwają się z boków głowy i zajmują miejsce z przodu. Zewnętrzne narządy płciowe zaczynają się zawiązywać. Organy wewnętrzne już się uformowały i z każdym kolejnym tygodniem będą się rozwijać, aby w pełni podjąć swoje funkcje tuż po porodzie.

Serduszko zaczyna bić z z częstotliwością 140 do 180 uderzeń na minutę. Szpik kostny zaczyna podejmować swoją funkcję krwiotwórczą. Maluch zaczyna połykać płyn owodniowy, aby płuca mogły zacząć kształtować pęcherzyki i rozpocząć oddychanie tlenem poza organizmem mamy. Żołądek zaczyna wytwarzać soki trawienne, a nerki produkować pierwszy mocz.

Kształtująca się od 7 tygodnia ciąży twarz zaczyna nabierać ludzkiego wyglądu. Pod dziąsłami pojawiają się zawiązki zębów mlecznych. W 10. tygodniu ciąży wyraźnie widać rozwinięte ramiona, zaznacza się zgięcie łokcia i dziecko zbliża rączki ku sobie. Zaczyna się również proces wapnienia, dzięki czemu kształtują się kości i chrząstka. Mięśnie się rozwijają, abyś już wkrótce mogła poczuć pierwsze ruchy maleństwa. Doskonale ukształtowane już są błony płodowe i łożysko odpowiedzialne za prawidłowy rozwój i wzrost dziecka.


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 06/11/2015, Data aktualizacji: 15/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *