10 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniuBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

W 10. tygodniu nie zawsze wiesz, że jesteś w ciąży, ale zaczynasz coś podejrzewać, bo czujesz się zmęczona i rozdrażniona. Nadal odczuwasz poranne mdłości lub ciągłe parcie na mocz. Piersi stają się tkliwe.

Cały dzień czujesz się senna i przemęczona, więc kładziesz się do łóżka wcześniej niż zwykle. Jesteś już po pierwszej wizycie u ginekologa lub właśnie teraz robisz pierwsze badania.

Coraz częściej doświadczasz zaburzeń trawiennych, takich jak zaparcia lub wzdęcia. Stosujesz zdrową zbilansowaną dietę, aby zminimalizować pojawiające się dolegliwości. Tocząca się od początku ciąży burza hormonalna w twoim organizmie może wywoływać hormonalny nieżyt nosa i uporczywe wymioty. Nie dopuść więc do utraty masy ciała powyżej 3 kg i nadmiernego odwodnienia. Mogą również towarzyszyć ci zawroty głowy oraz zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych.

Przeczytaj również: Zaparcia w ciąży

informacja

Pamiętaj! Nie dopuść więc do utraty masy ciała powyżej 3 kg i nadmiernego odwodnienia

 

jakie badania przed ciążą

10 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

Zwykle jesteś już po pierwszych badaniach krwi. Twoja morfologia może być nieco niższa niż u innych kobiet. Nie warto jednak się niepokoić, gdyż ciąża i rozwijający się płód potrzebuje więcej żelaza. Kontroluj poziom hemoglobiny zgodnie z wytycznymi i informuj swojego ginekologa o wynikach. Być może konieczne będzie przyjmowanie preparatu witaminowo-mineralnego dla ciężarnych. Cały czas przyjmuj suplementy kwasu foliowego. Jeśli dopiero dowiedziałaś się o ciąży czym prędzej odwiedź ginekologa i zapoznaj się z harmonogramem badań PTG, które powinno się wykonać między 6 a 8 tygodniem ciąży.

Polecamy: Kwas foliowy w ciąży – jak stosować?

10 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

W 10 tygodniu ciąży twoje maleństwo mierzy między 30 a 35 mm. To tyle co średniej wielkości śliwka węgierka. Jego waga nie przekracza zwykle 5 gram. Już wkrótce skończy się okres zarodkowy i zacznie okres płodowy, który trwa aż do rozwiązania. Na tym etapie formują się powieki, wysklepia się nos, a rysy twarzy zaczynają się nabierać ludzkich kształtów.

Paluszki rozdzielają się, a gałki oczne przesuwają się z boków głowy i zajmują miejsce z przodu. Zewnętrzne narządy płciowe zaczynają się zawiązywać. Organy wewnętrzne już się uformowały i z każdym kolejnym tygodniem będą się rozwijać, aby w pełni podjąć swoje funkcje tuż po porodzie.

Serduszko zaczyna bić z z częstotliwością 140 do 180 uderzeń na minutę. Szpik kostny zaczyna podejmować swoją funkcję krwiotwórczą. Maluch zaczyna połykać płyn owodniowy, aby płuca mogły zacząć kształtować pęcherzyki i rozpocząć oddychanie tlenem poza organizmem mamy. Żołądek zaczyna wytwarzać soki trawienne, a nerki produkować pierwszy mocz.

Kształtująca się od 7 tygodnia ciąży twarz zaczyna nabierać ludzkiego wyglądu. Pod dziąsłami pojawiają się zawiązki zębów mlecznych. W 10. tygodniu wyraźnie widać rozwinięte ramiona, zaznacza się zgięcie łokcia i dziecko zbliża rączki ku sobie. Zaczyna się również proces wapnienia, dzięki czemu kształtują się kości i chrząstka. Mięśnie się rozwijają, abyś już wkrótce mogła poczuć pierwsze ruchy maleństwa. Doskonale ukształtowane już są błony płodowe i łożysko odpowiedzialne za prawidłowy rozwój i wzrost dziecka.

Zobacz też: Test na ojcostwo w ciąży


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Przeczytaj również:

06/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

REKLAMA

Partnerzy

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Przodujące łożysko
Przodujące łożysko – objawy, postępowanie i poród

Wpis sponsorowany Przodujące łożysko to jeszcze nie powód do paniki, ale wymaga ono od ciebie  czujności i opieki lekarza. Zdarza się, że z czasem problem sam ustępuje, ale może też doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji. Bogato...

Zamknij