Co to jest cykl miesiączkowy? Długość i fazy cyklu

cykl menstruacyjny

Cykl miesiączkowy to zmiany, które przygotowują organizm kobiety na ewentualne zapłodnienie komórki jajowej i ciążę. Jego najbardziej charakterystycznym momentem jest krwawienie miesiączkowe. Cykl menstruacyjny to jednak nie tylko miesiączka. Każda kobieta powinna wiedzieć o nim jak najwięcej, dlatego przedstawiamy dziś wszystkie jego tajniki!

Spis treści:

1. Czym jest cykl menstruacyjny?
2. Fazy cyklu miesiączkowego
3. Kiedy zaczyna się cykl miesiączkowy?
4. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Czym jest cykl menstruacyjny?

Cykl miesiączkowy (zwany też menstruacyjnym i owulacyjnym) to regularnie powtarzające się zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Mają one przygotować układ rozrodczy do potencjalnej ciąży. Jest on obecny u każdej kobiety w wieku rozrodczym.
Cykl owulacyjny kontrolowany jest przez układ hormonalny. Odpowiada za to głównie oś podwzgórze-przysadka-jajniki.

W trakcie cyklu miesiączkowego dochodzi do zgrubienia błony śluzowej macicy (endometrium), aby zarodek miał odpowiednie warunki do rozwoju. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, to błona zaczyna się złuszczać, a w konsekwencji pojawia się krwawienie miesiączkowe.

Zobacz również: Cykl miesiączkowy – ile trwa i jak wyliczyć dni płodne? Fazy cyklu i jego zaburzenia

Fazy cyklu miesiączkowego

Nasz cykl miesiączkowy dzieli się na cztery fazy:

● Pierwsza faza cyklu to menstruacja, czyli krwawienie miesiączkowe. Właśnie wtedy złuszczone warstwy błony śluzowej macicy są wydalane razem z krwią. Faza ta trwa od 3 do 7 dni.
● Faza folikularna – w tej fazie błona śluzowa macicy zaczyna się na nowo odbudowywać. Zaczyna dojrzewać także pęcherzyk Graafa, z którego później zostanie uwolniona komórka jajowa. W ostatnich dniach fazy folikularnej szansa na zapłodnienie jest już dość wysoka.
● W kolejnej fazie cyklu dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej do jajowodu. Jest to faza owulacji. Zwykle dochodzi do niej mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. To właśnie w fazie owulacji szansa na zajście w ciążę jest największa.
● Faza lutealna – w tej fazie niezapłodniona komórka jajowa zmienia się w ciałko żółte. Ściany błony śluzowej macicy jeszcze się pogrubiają, ponieważ przez pierwsze 2-3 dni tej fazy wciąż może dojść do zapłodnienia. Jeśli do niego nie dojdzie, to ciałko żółte zanika. Właśnie podczas tej fazy kobieta może odczuwać PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Zobacz również: Jak można rozpoznać dni płodne?

Kiedy zaczyna się cykl miesiączkowy?

Pierwszy cykl miesiączkowy w życiu dziewczynki pojawia się zwykle w okolicy 12-13 roku życia. Dzieje się to około rok po tzw. skoku pokwitaniowym, czyli nagłym przyspieszeniu wzrostu całego ciała.

Pierwszym dniem cyklu miesiączkowego jest pierwszy dzień krwawienia. Cały cykl trwa średnio 28 dni. Jednak za prawidłową długość cyklu lekarze przyjmują przedział od 21 do 35 dni.

Cykl miesiączkowy powinien być regularny. Oznacza to, że powinien on trwać zawsze mniej więcej tyle samo. Jednak niewielkie przesunięcia nie są powodem do niepokoju. Cykl owulacyjny może przesunąć się o kilka dni na skutek stresu czy przeziębienia.

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Cykl miesiączkowy może bardzo dużo powiedzieć o zdrowiu kobiety. Warto więc zwracać uwagę, czy nie pojawiają się u nas zaburzenia cyklu miesiączkowego takie jak:

● Zbyt rzadkie lub zbyt częste miesiączki – zwykle jest to skutek zaburzeń hormonalnych np. zespołu policystycznych jajników (PCOS) czy endometriozy
● Obfite miesiączki – powodować je może m.in. endometrioza, polip macicy lub mięśniak
● Skąpe miesiączki – wywołane są zwykle torbielem jajnika, ale powodować je może także stosowanie antykoncepcji hormonalnej
● Wtórny brak miesiączki, czyli nagłe zatrzymanie miesiączkowania – jego częsta przyczyna to zespół policystycznych jajników (PCOS)
● Pierwotny brak miesiączki – diagnozuje się go u dziewczynek po 16 roku życia, które nie zaczęły miesiączkować. Przyczyną takiego stanu może być m.in. guz przysadki mózgowej czy niewydolność podwzgórza

Oceń

Data publikacji: 22/09/2022, Data aktualizacji: 23/09/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *