Badanie na ojcostwo służy pewnemu potwierdzeniu lub wykluczeniu ojcostwa. Osoby wykonujące pewne testy na ojcostwo mają do wyboru kilka opcji – mogą zrobić badanie jeszcze przed narodzinami dziecka (w ciąży) lub dopiero po porodzie (prywatnie lub na potrzeby sprawy sądowej). Test na ojcostwo daje zawsze wiarygodny wynik, bez względu na rodzaj użytych w nim próbek.
Jak wygląda procedura takiego badania DNA? Przyjrzymy się temu na przykładzie testDNA Laboratorium Sp. z o. o. – jednego z czołowych, prywatnych laboratoriów genetycznych w Polsce.
Spis treści:
Jakie są rodzaje testów na ojcostwo?
Z jakich próbek można zrobić pewne testy na ojcostwo?
Pewne testy na ojcostwo – na podstawie 34 markerów genetycznych
Jak laboratorium dba o dyskrecję i bezpieczeństwo pacjenta?
Są testy prywatne, sądowe lub testy na ojcostwo w ciąży. W przypadku badań prywatnych wystarczy zabezpieczyć próbki tylko od ojca i dziecka. Można w tym celu zgłosić się do placówki medycznej w pobliżu miejsca zamieszkania (testDNA współpracuje z ponad 200 przychodniami w całym kraju) lub przygotować wszystkie próbki samodzielnie w domu i wysłać je pocztą lub skorzystać z kuriera, który odbierze materiały i dostarczy je bezpośrednio do laboratorium.
Pobranie próbek ułatwia pacjentowi zestaw wyposażony w specjalne wymazówki. Sądowy test na ojcostwo różni się od prywatnego tym, że próbki zawsze pobierane są w punkcie pobrań (nie można ich przygotować w domu). W teście sądowym oprócz ojca i dziecka uczestniczy również matka, a ich tożsamość jest potwierdzana na podstawie odpowiednich dokumentów (prywatny test na ojcostwo tego nie wymaga).
Pewne testy na ojcostwo można zrealizować też we wczesnej ciąży – już od 8 tygodnia. Próbki do testu – krew matki lub płyn owodniowy – pobierane są w placówce medycznej, a wyizolowane z nich DNA dziecka porównywane jest następnie z DNA potencjalnego ojca. Testy na ojcostwo w ciąży są równie pewne, jak te po narodzinach, jednoznacznie wskazują czy mężczyzna jest ojcem dziecka.
Przeczytaj więcej: Test na ojcostwo w ciąży
Wymazu z policzka, kilku sztuk włosów wyrwanych z cebulkami, patyczka z woskowiną uszną, plamy krwi zaschniętej na kawałku tkaniny, niedopałka papierosa czy gumy do żucia. Rodzaj próbki nie wpływa na pewność wyniku, ponieważ DNA jest takie samo, bez względu na to, z jakiego miejsca je pobierzemy.
Markery genetyczne to konkretne obszary na DNA, które poddawane są analizie w trakcie testu na ojcostwo. Tworzą one profil genetyczny danej osoby – unikalny, a jednocześnie dziedziczony po rodzicach. Porównując profile genetyczne ojca i dziecka laboratorium potwierdza lub wyklucza istnienie pokrewieństwa między nimi. Kiedyś większość laboratoriów genetycznych wykonywała badania na podstawie 16 markerów DNA.
Dziś, czołowe ośrodki zajmujące się testami na ojcostwo, w tym również testDNA Laboratorium Sp. z o.o., wykonują pewne testy na ojcostwo w oparciu o 34 markery – dzięki takiej szerszej analizie – wynik jest w pełni wiarygodny w każdej sytuacji, nawet, gdy w badaniu uczestniczą tylko 2 osoby.
Dowiedz się więcej: Tego nie wiedziałaś o testach na ojcostwo
Zarówno zestaw do pobierania próbek jak i sam wynik testu na ojcostwo może przyjść do pacjenta w formie dyskretnej przesyłki, czyli bez danych laboratorium na kopercie. Może ona również przyjść na dowolny adres – zgodnie z życzeniem pacjenta.
Ze względów bezpieczeństwa konsultanci medyczni testDNA nigdy nie przekazują żadnych informacji o badaniu w trakcie pierwszego kontaktu telefonicznego. Najpierw upewniają się, że skontaktowali się ze zleceniodawcą badania (oddzwaniają na nr telefonu z dokumentów zlecenia po wcześniejszym sprawdzeniu, czy badanie na podane nazwisko znajduje się w bazie). Informacje o badaniu udzielane są po podaniu hasła bezpieczeństwa.
Wpis sponsorowany | Zdjęcie: pixabay.com
Data publikacji: 10/04/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz