Kto jest ojcem mojego dziecka?

Badaniaprenatalne_PWA

Jak ustalić ojca dziecka będąc w ciąży?

27 maja 2016

Ania, 23

Dzień dobry,
niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Z USG wynika, że  to 6 tydzień ciąży. Lekarz wyznaczył datę porodu na 24 stycznia 2017 roku.  Pierwszy dzień ostatniej miesiączki wypadł 20 kwietnia. Współżyłam 2, a potem 5 maja 2016 roku. Czy da się w jakiś sposób ustalić, kiedy doszło do zapłodnienia? W tamtym czasie współżyłam z dwoma mężczyznami i niestety nie wiem, który z nich jest ojcem.

Nasza odpowiedź:

Szanowna Pani,

Znając datę ostatniej miesiączki oraz długość trwania cyklu jesteśmy w stanie tylko oszacować, kiedy mogło dojść do poczęcia, a co za tym idzie ustalić, kto może być ojcem dziecka. Jedynie testy na ojcostwo oparte na analizie DNA, zarówno te wykonane po porodzie, jak i przed porodem potrafią jednoznacznie wskazać biologicznego ojca. Wracając jednak do Pani pytania.

Do zapłodnienia może dojść tylko w fazie owulacji, a więc takiej fazie cyklu menstruacyjnego kobiety, w której dojrzała komórka jajowa opuszcza jajnik. Owulacja występuje mniej więcej w okolicach 14 dnia cyklu. Trzeba jednak wiedzieć, że kobieta staje się płodna już 3-5 dni przed samą owulacją. Zakładając, że Pani cykle są standardowej długości i mają 28 dni, można zatem obliczyć, że okres płodny trwał u Pani od 1 do 7 maja. Ciąża może być więc w tym przypadku owocem zarówno jednego jak i drugiego stosunku. Pewną odpowiedź na pytanie o biologiczne ojcostwo dadzą więc tylko testy DNA.

Test DNA na ojcostwo można zrobić po porodzie lub jeszcze podczas ciąży. W czasie ciąży rodzice mogą wybrać test na ojcostwo z krwi matki lub przy okazji badań prenatalnych. W drugim przypadku próbkę do badania pozyskuje się z płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki.

Materiał porównawczy stanowi próbka potencjalnego ojca – którą może być krew, wymaz z policzka albo dowolny mikroślad, np. kilka sztuk włosów wyrwanych z cebulkami, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, guma do żucia, niedopałek papierosa oraz wiele innych.

Testy na ojcostwo w ciąży nie różnią się skutecznością od testów wykonywanych już po narodzinach dziecka. Potrafią potwierdzić lub wykluczyć mężczyznę jako biologicznego ojca z tak samo wysokim prawdopodobieństwem. Więcej informacji o ustaleniu ojcostwa w czasie ciąży znajdzie Pani również w artykule badaniaprenatalne.pl/ustalenie-ojcostwa_w_ciaz/

Z poważaniem,

Redakcja badaniaprenatalne.pl

Kto jest ojcem mojego dziecka

Masz pytanie? Napisz do nas:

 


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/05/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *