Kilka rad dla nowego taty

Kilka rad dla nowego taty

Bycie ojcem to bardzo odpowiedzialna rola. Opieka nad dzieckiem stanowi dla Ciebie zapewne trudne zadanie. Bez obaw na pewno mu sprostasz! Pamiętaj, że zarówno Twoje dziecko jak i partnerka bardzo Cię potrzebują. Nowy członek rodziny jest niesamowicie absorbujący, wymaga wiele uwagi i poświecenia.

Powinieneś więc w miarę możliwości pomagać w sprawowaniu opieki nad nim. Dzięki temu między wami nawiąże się silna więź, która zaowocuje w przyszłości lepszym porozumieniem.

Kiedy patrzysz na noworodka możesz być lekko zdenerwowany. Twój strach jest naturalny i nie masz najmniejszych powodów aby się go wstydzić. Jeśli zostałeś ojcem po raz pierwszy możesz bać się wziąć na ręce swoje dziecko. Jest to uzasadnione gdyż dziecko wygląda na naprawdę „kruche”. Nie pozwól jednak aby strach wziął nad Tobą górę.

Nie bój się wziąć na ręce swojego dziecka. To pierwszy krok na drodze do tego aby być w przyszłości dobrym ojcem. Codzienna opieka nad „maluchem” sprawia, że stajesz się częścią jego świata. Nie pozwól na to abyś był w nim tylko gościem!

Jeśli chcesz aby więź pomiędzy Tobą a dzieckiem była naprawdę mocna powinieneś:

  • Nosić i przytulać swoje dziecko
  • Mówić do swojego „malucha”. Dziecko rozpoznaje twój głos i wie, że jesteś jego ojcem
  • Przewijać dziecko
  • Zabierać swoją pociechę na spacery
  • Karmić dziecko (jeśli pije mleko z butelki)
  • Układać „maluszka” do snu
  • Bawić się ze swoją pociechą

Im bardziej włączasz się w wymienione wyżej czynności tym silniej przywiązujesz się do dziecka a ono do Ciebie. Ponadto jeśli wyręczysz partnerkę w niektórych zadaniach zaowocuje to także lepszymi relacjami pomiędzy wami. Być może znajdziecie też trochę czasu tylko dla siebie.

Przeczytaj też:


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *