DNA płodowe a badanie ojcostwa w ciąży

dna płodowe a badanie ojcostwa w ciazy, test na ojcostwo z płodowego DNA

DNA płodowe (cffDNA, ang. cell free fetal DNA) wykorzystuje się do badania ojcostwa już po 8 tygodniu ciąży. Jest to możliwe, ponieważ DNA płodowe przenika do krwiobiegu przyszłej mamy przez ścianę łożyska. Do wykonania badania ojcostwa wystarczy pobrać próbkę krwi przyszłej mamy, podobnie jak w przypadku morfologii.

Ilość DNA płodowego w krwiobiegu ciężarnej rośnie z każdym tygodniem. W ostatnich dniach ciąży to ok. 10% (z całego wolnego DNA krążącego we krwi). Badanie z wykorzystaniem DNA dziecka, można wykonać od skończonego  8 tygodnia ciąży. Już na tak wczesnym etapie w krwiobiegu ciężarnej jest go wystarczająco, by wynik był jednoznaczny.

DNA płodowe jest specyficzne dla każdej ciąży – jest całkowicie usuwane jest niedługo po porodzie i  nie zostaje we krwi kobiety.

DNA płodowe przenika przez łożysko i jest obecne w krwiobiegu matki

DNA płodowe – dzięki niemu wykonasz pewny test na ojcostwo

Dzięki obecności płodowego DNA jednoznaczne badanie ojcostwa zrealizujesz już od 8 tygodnia ciąży. Wystarczą próbka krwi ciężarnej i wymaz z policzka od mężczyzny, by specjalista mógł wyizolować DNA wszystkich badanych, a później je ze sobą porównać. Warto pamiętać, że fragmenty DNA analizowane w teście na ojcostwo nigdy się nie zmieniają i są ustalone w życiu płodowym.

Wynik takiego testu pozwoli Ci zyskać pewność już na tym etapie, a także lepiej przygotować się do rodzicielstwa i unormować prawną sytuację (chodzi np. o uznanie dziecka).

Zdaniem psychologa: Dlaczego warto ustalić ojcostwo?


POBIERZ DARMOWY PORADNIK PDF

dna płodowe a badanie ojcostwa w ciazy, test na ojcostwo z płodowego DNA

Co jeszcze umożliwia DNA płodowe?

Dzięki wykorzystaniu DNA płodowego możliwe są:

  • Badanie w kierunku genetycznych wad dziecka – analiza cffDNA pozwala wykonać bardzo czułe testy przesiewowe w kierunku np. zespołu Downa, zespołu Pataua czy zespołu Edwardsa. Przykładem takiego badania może być test NIFTY, którego czułość to aż 99%.
  • Stwierdzenie konfliktu serologicznego – możliwe jest zidentyfikowanie przeciwciał, które świadczą o występowaniu niebezpiecznego dla dziecka konfliktu serologicznego.

DNA płodowe – przełom w badaniach genetycznych

Świadomość obecności DNA płodowego we krwi matki naukowcy mieli już w latach sześćdziesiątych, jednak wtedy nie byli w stanie go wyizolować. Opracowanie sekwencjonowania nowej generacji umożliwiło wykorzystanie cfffDNA do badań. Możliwe stało się więc wykonywanie testów na ojcostwo jeszcze w ciąży oraz realizowanie badań prenatalnych tylko na podstawie krwi ciężarnej. To całkowicie bezpieczna dla dziecka i matki metoda, ponieważ pobranie próbki przypomina zwykłą morfologię


dna płodowe a badanie ojcostwa w ciazy, test na ojcostwo z płodowego DNA

Tekst powstał przy współpracy z serwisem

testynaojcostwo.pl


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/10/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *