Hormon HCG w ciąży

Hormon HCG w ciąży

Zastanawiasz się czy jesteś w ciąży? Najłatwiej sprawdzisz to wykonując domowy test ciążowy, który wykryje podwyższone stężenie hormonu HCG. Jak właściwie działa taki test i kiedy najlepiej go wykonać?

Gdy spóźnia ci się okres nie zwlekaj z wykonaniem domowego testu ciążowego. Testy dostępne w aptekach mają bardzo wysoką czułość i już w dniu spodziewanej miesiączki są w stanie wykryć ciążę.

Jeśli test wyszedł pozytywnie, a ty nadal nie masz pewności, że twoja ciąża to fakt udaj się do lekarza, który zleci badanie beta HCG robione z krwi. Takie badanie da ci stuprocentową pewność, ponieważ nie tylko wykrywa ono hormon ciążowy HCG, ale także określa jego poziom, który zwiększa się wraz ze wzrostem zarodka.

Czym jest hormon HCG?

Hormon w skrócie nazywany HCG (human chorionic gonadotropin) to gonadotropina kosmówkowa. Jest on wytwarzany przez kosmówkę łożyska po zagnieżdżeniu się zarodka i pozwala na utrzymanie ciąży. W jego skład wchodzą dwie jednostki: alfa i beta. Alfa jest takie samo jak w TSH i LH, natomiast beta charakterystyczne tylko dla HCG i właśnie z tego powodu badania z krwi określają poziom tego hormonu na podstawie testów beta.

Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Gonadotropina kosmówkowa jest wytwarzana przez organizm kobiety już w czasie cyklu miesiączkowego i stymuluje wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Jednak po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy jej poziom znacznie się podwyższa.

Ok. 6 – 12 dni od owulacji można ją wykryć w moczu za pomocą domowych testów ciążowych o odpowiedniej czułości. Jednak najlepiej taki test ciążowy przeprowadzić 10 – 12 dni po owulacji, ponieważ wtedy prawdopodobieństwo właściwego wyniku jest większe.

Po zapłodnieniu poziom HCG stale wzrasta, co kilka dni podwajając swoją wartość (np. w 3 tygodniu osiąga ok. 50 mIU/ml, w 4 tygodniu ok. 426 mIU/ml, a w 5 tygodniu już nawet do 7340 mIU/ml). Ok. 7-12 tygodnia ciąży osiąga on maksymalny poziom, na którym się utrzymuje lub nieznacznie spada aż do końca ciąży i do 3 tygodni po porodzie.

Funkcją gonadotropiny jest przede wszystkim utrzymywanie ciąży oraz dostarczanie odpowiedniej ilości substancji odżywczych do płodu. Stymuluje ona także rozwój mózgu dziecka i zwiększa ilość hormonów tarczycy. U płodów męskich stymuluję pracę jąder pobudzając je do produkcji testosteronu. W organizmie matki stymuluje układ odpornościowy, aby nie zwalczał płodu jako ciała obcego.

Czego jeszcze wskaźnikiem jest gonadotropina kosmówkowa?

Poziom hormonu HCG u kobiet nie będących w ciąży oraz u mężczyzn wynosi mniej niż 5,0 mIU/ml. Jeśli jest on u tych osób podwyższony może wskazywać na chorobę nowotworową jąder, jajników, a także wątroby, żołądka czy trzustki. W tym przypadku staje się on markerem nowotworowym pozwalającym na wykrycie raka.

U kobiet w ciąży odchylenia od norm prawidłowych dla danego okresu ciąży poziomów stężenia hormonu HCG we krwi mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną, ryzyko poronienia, niewydolność łożyska, obumarcie płodu lub źle obliczony tydzień ciąży. Zbyt wysokie stężenie hormonu HCG może wskazywać na ciążę bliźniaczą. Są to jednak bardzo rzadkie sytuacje.

Poziom gonadotropiny kosmówkowej bierze się również pod uwagę w badaniach przesiewowych. Razem z innymi czynnikami takimi jak wiek matki i inne pozwala on na wykrycie wad rozwojowych u dziecka w czasie ciąży.


logo_familie_duze (2)

Autor: www.familie.pl


Oceń

Data publikacji: 24/04/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *