Cytologia w ciąży – na czym polega i kiedy ją wykonać?

Cytologia w ciąży

cytologia w ciąży

Cytologia w ciąży to jedno z podstawowych badań w ciąży. Dzięki niej można przede wszystkim wykryć na wczesnym etapie raka szyjki macicy. Co jeszcze warto wiedzieć o tym badaniu?


Spis treści:
Kiedy wykonuje się cytologię w ciąży?
Na czym polega to badanie?
Wynik cytologii w ciąży
Przygotowanie do cytologii w ciąży


 

Cytologia w ciąży – kiedy ją wykonać?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego cytologia w ciąży powinna odbyć się podczas pierwszej wizyty ginekologicznej w ciążydo 10 tygodnia ciąży [1]. Jeśli nie zostanie wykonana wtedy, może być przeprowadzona w innym tygodniu. Badanie cytologiczne wystarczy najczęściej w ciąży wykonać tylko raz.

Zobacz też: Kalendarz ciąży, czyli ciąża tydzień po tygodniu

Cytologia w ciąży – na czym polega?

Cytologia w ciąży wygląda tak samo jak ta, którą wykonuje się u kobiet nieciężarnych. Polega na pobraniu komórek z pochwowej części szyjki macicy. Badanie wykonuje się na fotelu ginekologicznym: lekarz umieszcza w pochwie wziernik, a następnie pobiera materiał za pomocą małej szczoteczki czy szpatułki. Pobrane komórki rozmazuje na przygotowanym szkiełku lub umieszcza w specjalnym płynie.

Cytologia w ciąży jest bezpieczna dla dziecka i nie należy się jej obawiać. Jest również bezbolesna, chociaż dla niektórych kobiet może być trochę niekomfortowa.

Cytologia w ciąży – o czym mówi wynik?

Wynik badania cytologicznego określa, czy komórki są prawidłowe. Jeśli nie, pozwala zauważyć, czy w pochwie toczy się stan zapalny albo proces nowotworowy. Dzięki realizacji cytologii można wykryć raka szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium.

Istnieje kilka skal, które pozwalają ocenić materiał pobrany do badania. Obecnie stosuje się system Bethesda, do niedawna była to jeszcze klasyfikacja Papanicolaou.

Szacuje się, że spośród rutynowo wykonywanych badań cytologicznych w ciąży tylko 5-8% uzyskuje wyniki nieprawidłowe [2].

Cytologia w ciąży – jak się przygotować?

Do cytologii w ciąży nie trzeba bardzo się przygotowywać. Oprócz zwykłej higieny intymnej należy powstrzymać się od współżycia przez 48 godzin. Nie wolno również płukać pochwy. Ok. 48 godzin przed realizacją cytologii nie powinno się też stosować leków dopochwowych – w ciąży najlepiej porozmawiać na ten temat z lekarzem.

Czytaj więcej: Czekają Cię badania w ciąży? Sprawdź, jak się przygotować!


Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005.
[2] A. Traczyńska, Dysplazja szyjki macicy w ciąży, „Postępy Nauk Medycznych” 2016, XXIX (7), s. 512.


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 15/02/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *