Badania ojcostwa – po co je wykonywać? 3 powody

badania ojcostwa, badanie ojcostwa, po co robić badania ojcostwa

Badania ojcostwa to testy genetyczne, dzięki którym można sprawdzić, czy dany mężczyzna jest ojcem biologicznym danego dziecka. Testy DNA są coraz popularniejsze – wykonuje się je nie tylko dla własnej wiedzy, ale też by zyskać dowód dla sądu. Po co je wykonywać i jakie mają zalety?

1. Badania ojcostwa można wykorzystać w sądzie

Wynik badań na ojcostwo jest wykorzystywany m.in. w sprawach o ustalenie albo zaprzeczenie ojcostwa oraz w sprawach o spadek czy alimenty. Szczególnie przydaje się wynik badań realizowanych z pełną procedurą sądową (obejmuje m.in. pobranie próbek w placówce i sprawdzenie tożsamości badanych).

Wówczas jest on dla sądu najczęściej dowodem rozstrzygającym. Rezultat badania do celów prywatnych może być dowodem wstępnym, więc jeśli chcesz wykorzystać badania ojcostwa w sądzie, najlepiej zdecyduj się na sądowy test na ojcostwo.

2. Badania ojcostwa dają pewność na zawsze

Nie ma znaczenia, czy wykona się je w ciąży (ustalenie ojcostwa w ciąży możliwe jest już od 8. tygodnia) czy gdy dziecko jest na świecie. Wynik zawsze będzie taki sam, pewny i jednoznaczny. To wszystko dlatego, że analizowane w badaniu fragmenty DNA są niezmienne. Są już ustalone w momencie poczęcia, a ponadto odziedziczone w połowie po ojcu i w połowie po matce. Wystarczy więc jeden test na ojcostwo, by cieszyć się spokojem i pewnością przez całe życie.

Zobacz też: Test ojcostwa – jakie ma rodzaje?

3. Badania ojcostwa pozwalają zaplanować przyszłość

Pewność co do ojcostwa oraz pozbycie się dręczących wątpliwości pozwalają zaplanować przyszłość, odzyskać kontrolę nad swoim życiem i po prostu poczuć się lepiej. Każdy człowiek chce żyć przecież w pewności co do tak ważnych kwestii.

Badania ojcostwa są też szansą na odbudowanie więzi rodzinnych, stworzenie pięknych relacji i zapewnienie dziecku lepszego dzieciństwa i lepszego życia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że świadomość co do własnego pochodzenia to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Gdy dziecko żyje w niepewności, jest narażone na problemy emocjonalne.

 

badania ojcostwa, badanie ojcostwa, po co robić badania ojcostwa

Zobacz też: Alimenty w ciąży?

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 31/01/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *