Test NIFTY czy HARMONY - który wybrać? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Test NIFTY czy HARMONY

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r. 

Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia wad genetycznych płodu. Różnica między testem NIFTY a HARMONY tkwi przede wszystkim w metodzie badania i zakresie wykrywanych nieprawidłowości oraz możliwości wykonania w przypadku ciąż mnogich.

Porównanie testu NIFTY i HARMONY

Jeśli zależy ci na spokojnym przebiegu ciąży to powinnaś zdecydować się na test, który będzie najodpowiedniejszy dla ciebie. Poniżej w tabelce przedstawiamy porównanie testu NIFTY i HARMONY (pogrubiono najważniejsze różnice). Natomiast opis badań, wskazania i przeciwwskazania znajdziesz w dalszej części artykułu. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.

NIFTY czy HARMONY

Jak zrobić test NIFTY i HARMONY?

Każda mama, która chciałaby wykonać takie badanie powinna zgłosić się do placówki medycznej, która je oferuje w celu pobrania 10 ml krwi z żyły odłokciowej. Pobranie krwi nie wymaga specjalnych przygotowań i nie musisz być na czczo.

Czy do zrobienia testu NIFTY i HARMONY potrzebne jest skierowanie?

Oba badania nie są refundowane przez NFZ. Można je wykonać prywatnie i nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Każda kobieta, która wyrazi chęć przeprowadzenia takiego badania powinna zgłosić się do odpowiedniej placówki medycznej. Lekarz widząc konieczność wykonania takiego testu może ci zaproponować  jego wykonanie.

Test NIFTY czy HARMONY? Wskazania i przeciwwskazania

Test NIFTY

Badanie to jest szczególnie wskazane, gdy należysz go grupy tzw. wysokiego ryzyka. W grupie tej znajdują się kobiety, które zaszły w ciążę po 35 roku życia lub u któ­rych wyniki badań prze­pro­wa­dza­nych w pierw­szym i dru­gim try­me­strze ciąży wska­zują na wyso­kie ryzyko wystą­pie­nia wad chro­mo­so­mo­wych płodu.

To także kobiety, u których do zapłodnienia doszło w wyniku zastosowania metody in vitro lub u których inwa­zyjna dia­gno­styka pre­na­talna wiąże się z dużym ryzy­kiem kom­pli­ka­cji (zakażenie przez łożyskowe HIV, HCV, HBS) lub utraty ciąży. Test NIFTY jest również wskazany, gdy chciałabyś uniknąć amniopunkcji. Możesz go wykonać jeśli spodziewasz się bliźniaków.

Ze względu na fakt, że test NIFTY jest badaniem bardzo bezpiecznym nie istnieje zbyt wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Mogą się mu poddać nawet kobiety w zagrożonej ciąży.

Pamiętaj jednak, jeśli jesteś po przeszczepie narządów lub szpiku, miałaś w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed zajściem w ciąże przetaczaną krew, stwierdzono u ciebie zaburzenia chromosomowe lub byłaś poddana terapii komórkami macierzystymi wówczas badanie może dać fałszywy wynik. Jednak jego wykonanie jest wtedy bezpieczne dla rozwoju płodu i przyszłej mamy.

Test HARMONY

Test ten określa ryzyko najczęściej występujących uszkodzeń płodu, a także pozwala określić jego płeć. Test jest przeznaczony dla kobiet od 10 tygodnia ciąży oraz korzystających z zapłodnienia metodą in vitro.

Jest on szczególnie rekomendowany kobietom po 35 roku życia,  które obawiają się inwazyjnej diagnostyki prenatalnej; kobietom, u których wynik badań przesiewowych (USG genetyczne i test PAPPA) wykazał ryzyko zmian oraz u ciężarnych zagrożonych poronieniem. Równie znaczące jest zastosowanie HARMONY w przypadkach, gdy matka zażywa na stałe jakieś leki, np. przeciwzakrzepowe, gdy ciąża została poczęta po długotrwałym leczeniu niepłodności, a także gdy matka jest zakażona wirusami WZW B oraz  HIV.

Test prenatalny HARMONY nie nadaje się dla pacjentek w ciąży mnogiej, z liczbą zarodków większą niż 2 – ciąża trojacza i o wyższej krotności płodów, gdyż może dawać fałszywe rezultaty, np. wykazywać wysokie ryzyko wad genetycznych, co niekoniecznie musi mieć odzwierciedlenie w innych badaniach i stanie faktycznym.

Należy pamiętać, że oba badania są badaniami przesiewowymi, a więc wyniki wskazujące wysokie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości  wymagają dodatkowego potwierdzenia badaniami inwazyjnymi takimi jak biopsja kosmówki, amniopunkcja, czy kordocenteza.

informacja

Więcej informacji o badaniu NIFTY uzyskasz pod numerem 794 610 576 lub pisząc na adres info@badaniaprenatalne.plPrzeczytaj również:

04/09/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij