Dodatkowe ubezpieczenie NIFTY – hit czy kit?

Dodatkowe ubezpieczenie NIFTY - hit czy kit?

W ostatnich miesiącach nastąpiły duże zmiany w ubezpieczeniu NIFTY pro dostępnym dla pacjentek w Polsce. Powoduje to wiele pytań i wątpliwości wśród przyszłych Mam. Dlatego sprawdziliśmy dla Was na czym dokładnie polega to ubezpieczenie i czy warto się nim kierować wybierając najlepszy NIPT dla siebie.

Trzy fakty dotyczące ubezpieczenia

  1. Każda przyszła Mama w Polsce, która ma nieprawidłowy (pozytywny) wynik NIPT, może wykonać bezpłatnie amniopunkcję (lub inny prenatalny test diagnostyczny) dzięki refundacji NFZ. Co to dla Ciebie oznacza?  Niezależnie od tego, w jakiej firmie kupujesz NIFTY, możesz skorzystać z refundacji amniopunkcji na NFZ po otrzymaniu pozytywnego wyniku. 
  2. Obecnie żaden test NIFTY pro i NIPT w Polsce nie posiada ubezpieczenia wyniku pozytywnego (czyli takiego, który wykrył nieprawidłowość). Jednak kilka testów posiada REFUNDACJĘ testów diagnostycznych wykonanych w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku. Refundacja polega na wypłacie określonej przez sprzedawcę testu kwoty na określonych przez niego warunkach.  I tu mogą nastąpić ograniczenia dotyczące wysokości kwoty, rodzajów wykrytych nieprawidłowości oraz placówek, w których możesz zrobić amniopunkcję. 
  3. Obecnie żaden test NIFTY pro i NIPT w Polsce nie ma ubezpieczenia wyniku fałszywie negatywnego. O takim wyniku mówimy, gdy dziecko urodzi się z nieprawidłowością badaną w teście, która nie została przez niego wykryta (wynik był negatywny).

Na czym polega „ubezpieczenie” czyli refundacja oferowana przez firmy sprzedające NIPT?

Przyjrzyjmy się różnym opcjom dostępnym w Polsce.

Test SANCO

Zgodnie z informacjami podanymi w formularzu zlecenia badania SANCO na stronie producenta refundacja wynosi do 1200 zł w przypadku wykrycia trisomii 21., 18. lub 13. W formularzu określone są też dodatkowe warunki, w tym konieczność dostarczenia oryginalnej faktury. [1]

Test NIFTY pro

Warunki refundacji zależą od miejsca, gdzie kupujemy test, dlatego warto wcześniej dokładnie je sprawdzić. I znaleźliśmy dwie opcje:

  • Kierowanie pacjentki do określonych placówek wskazanych przez sprzedawcę, gdzie może ona wykonać badania prenatalne diagnostyczne.
  • Możliwość wykonania amniopunkcji w dowolnej placówce i zwrot kwoty do wysokości ceny, którą pacjentka zapłaciła za NIFTY pro (np. 1990 zł). Warunki refundacji są określone dokładnie w regulaminie sprzedaży dostępnym na stronie internetowej i nie zawężają one możliwości refundacji do wybranych nieprawidłowości badanych w teście.[2] Podobnie refundacja wygląda w przypadku badania Prenatal testDNA. [3]

Podsumowanie

Podsumowując, można zadać sobie pytanie, czy dodatkowe „ubezpieczenie” wyniku w NIFTY pro stanowi realną korzyść dla Mamy i czy warto się nim kierować wybierając NIPT.

Na to każda Mama musi odpowiedzieć sobie sama, jednak warto aby wybrała świadomie. Dlatego zawsze dopytaj o warunki refundacji i przeanalizuj, czy stanowią dla Ciebie na tyle ważną korzyść, aby zaważyły o wyborze badania prenatalnego.

Wybierając test warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę NIFTY pro, ale też na wiarygodność laboratorium, opinie i dostępność konsultacji z lekarzem genetykiem klinicznym. Więcej o tym pisaliśmy w poniższych artykułach, zapraszamy do lektury!

Zapraszamy do lektury!

informacjaPamiętaj, że wybór testu NIFTY to istotna decyzja dla zdrowia Twojego nienarodzonego dziecka. Warto korzystać z naszych wskazówek, aby podejść do niej w sposób świadomy i pewny. Twoja troska i staranność przyczynią się do spokoju i radości w tym pięknym okresie oczekiwania na narodziny Twojego dziecka. Życzymy Ci spokojnej ciąży!

Więcej informacji

Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z nami i skorzystać z bezpłatnych konsultacji pod numerem tel. 794 610 576.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Źródła:
[1] https://sancotest.pl/dlaczego-sanco [Dostęp 3.06.2024 r.] [2] https://badanienifty.pl/ [Dostęp 3.06.2024 r.] [3] https://prenataltestdna.pl/ [Dostęp 3.06.2024 r.]


Zobacz też więcej artykułów:

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 03/06/2024, Data aktualizacji: 04/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *