Test Harmony – cena. Na czym polega i jakie choroby wykrywa?

Test Harmony – cena. Na czym polega i jakie choroby wykrywa badanie Harmony?

test harmony cena

Test Harmony to przesiewowe i nieinwazyjne badanie prenatalne, wykorzystujące metodą analizy wolnego płodowego DNA (cffDNA), które znajduje się w krwi mamy w czasie ciąży. Na czym polega badanie Harmony? Jakie choroby identyfikuje test Harmony? Jaka jest jego cena? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Test Harmony – na czym polega badanie Harmony?
  2. Jak długo czeka się na wynik testu Harmony?
  3. Test Harmony – zakres badanych chorób
  4. Test Harmony – jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania?
  5. Test Harmony a test NIFTY pro. Ile kosztuje badanie Harmony?
  6. Test Harmony a NIFTY pro i inne badania prenatalne

Test Harmony – na czym polega badanie Harmony?

Test Harmony to badanie z grupy nieinwazyjnych genetycznych testów prenatalnych przesiewowych (tzw. badań NIPT). Badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już od 10. tygodnia ciąży. Polega ono na pobraniu niewielkiej próbki krwi ciężarnej, w której znajduje się DNA dziecka i matki, a które następnie można zbadać. W przypadku testu Harmony stosowana metoda pozwala zbadać wybrane chromosomy, nie całe DNA. Analiza genetyczna wykonywana jest w laboratorium w USA.

Celem testu Harmony jest ocena ryzyka ewentualnych nieprawidłowości w materiale genetycznym płodu. Badanie określa ryzyko m. in. najczęściej występujących trisomii.

Test Harmony może wykonać każda ciężarna kobieta, która jest pomiędzy 10 a 20. tygodniem ciąży. Pobranie krwi do badania płodowego DNA nie wymaga specjalnych przygotowań. W dniu pobrania ciężarna nie musi być na czczo.

Prawidłowy wynik testu Harmony pozwala upewnić się co do zdrowia dziecka, natomiast nieprawidłowy jest wskazaniem do potwierdzenia go w badaniach inwazyjnych, takich jak np. amniopunkcja.

Jak długo czeka się na wynik testu Harmony?

Czas oczekiwania na wynik testu Harmony wynosi około 8-17 dni roboczych (w zależności od placówki). Wynik badania prenatalnego powinien zostać zinterpretowany przez lekarza.

Test Harmony – zakres badanych chorób

Test Harmony w zależności od wybranej wersji badania jest w stanie zbadać ryzyko chorób takich jak:

  • najczęstsze trisomie – 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) oraz 13 (Patau);
  • nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci – zespół Turnera (X), zespół Klinefertera (XXY), trisomia chromosomu X, zespół Jacobsa (XYY),
  • mikrodelecję 22q11.2.

Czułość testu Harmony dla trisomii 21, trisomii 18 i trisomii 13 jest wysoka (T21 >99%, T18 >98%, T13>93%) , natomiast odsetek wyników fałszywie dodatnich dla tych chorób genetycznych to 0,15%. Jeśli rodzice sobie tego życzą, na wyniku testu Harmony może się znaleźć dodatkowo informacja o płci dziecka. Czułość badania Harmony dla określenia płci wynosi powyżej 99%.

Test Harmony – jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania?

Test Harmony jest zlecany przez lekarza ginekologa. Badanie warto wykonać w szczególności, gdy w rodzinie pary lub w poprzedniej ciąży zdarzały się przypadki chorób genetycznych. Test Harmony jest wskazany także wtedy, gdy wiek ciężarnej jest zaawansowany (powyżej 35. roku życia). Badanie można wykonać zarówno w ciąży pojedynczej, jak i bliźniaczej, bez względu na zastosowaną metodę poczęcia. Test Harmony nie jest zalecany dla pacjentek w ciąży mnogiej trojaczej oraz o wyższej krotności płodów.

Test Harmony – cena. Ile kosztuje badanie Harmony?

Cena testu Harmony może różnić się w zależności od placówki. Test Harmony jest wykonywany w laboratorium klinicznym Ariosa Diagnostics. Ośrodek naukowy znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych, w San Jose. Laboratorium jest certyfikowane przez CLIA (Clinical Laboratory Improvement Amendments) oraz akredytowane przez CAP (Competence Assurance Project). Próbki do testu Harmony są pobierane w wybranych placówkach medycznych na terenie naszego kraju. Ile kosztuje test Harmony? Cena zależy od przychodni, wynosi ona od około 2200 do 2400 złotych.

O czym warto pamiętać przed wykonaniem testu Harmony? Cena badania nie obejmuje zwrotu za badanie diagnostyczne w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego. W sytuacji, gdy test Harmony wykaże nieprawidłowości, rodzice muszą wykonać amniopunkcję własnym sumptem. Badanie Harmony nie posiada także ubezpieczenia wyniku fałszywie negatywnego.

Test Harmony a test NIFTY pro i inne badania prenatalne

Mamy często pytają czym różni się test Harmony od testu NIFTY pro i które badanie prenatalne wybrać. Test Harmony i test NIFTY pro różnią się m. in. zakresem badanych chorób, ubezpieczeniem, czy miejscem wykonywania analiz, a także stosowaną metodą badania.

Zobacz też artykuły dotyczące nieinwazyjnych badań prenatalnych NIPT:

jak wybrać nipt


Zdjęcie: pixabay.com | Aktualizacja: 28.07.2021 r.

Źródła: www.harmonytest.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 22/01/2021, Data aktualizacji: 05/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak wybrac nifty pro