Kalendarz badań w ciąży - jakie badania w ciąży zrobić i kiedy?

Kalendarz badań w ciąży

kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży pozwalają zadbać o zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Zastanawiasz się, jakie badania w ciąży i w jakim terminie powinnaś wykonać? Poniżej przedstawiamy kalendarz badań w ciąży z podziałem na badania obowiązkowe, zalecane oraz zalecane w uzasadnionych przypadkach.

Spis treści:
Od czego zacząć badania w ciąży?
Kalendarz badań w ciąży
Kiedy zrobić badania prenatalne w ciąży
Kiedy zrobić inne badania w ciąży
Kalendarz ciąży

Badania w ciąży – od czego zacząć?

To jakie badania w ciąży wykonać ustalisz z lekarzem. Po potwierdzeniu ciąży założy Ci kartę ciąży, w których będą wpisywane wyniki wszystkich przeprowadzonych badań w ciąży. W czasie pierwszej wizyty, poza wykonaniem badania ginekologicznego i badania USG, lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski, zmierzy ciśnienie, ustali Twoją wagę i BMI oraz pobierze wymaz do badania cytologicznego. Dostaniesz też skierowanie na dalsze badania w ciąży.

Kalendarz badań w ciąży – jakie badania Cię czekają i kiedy?

Kalendarz badań w ciąży przedstawia badania prenatalne przesiewowe i inne badania nieinwazyjne oraz badania prenatalne diagnostyczne, które wykonuje się w kolejnych tygodniach ciąży (od 7-8 do 40 i później).

Kalendarz badań w ciąży

Prenatalne badania w ciąży

Badania prenatalne mają na celu poznanie stanu zasadniczych elementów budowy i czynności organizmu dziecka przed narodzinami. Opierają się na badaniach USG, badaniach biochemicznych oraz genetycznych. Wyróżniamy badania prenatalne przesiewowe oraz diagnostyczne:


Zobacz też:

NOWOŚĆ! Badanie prenatalne z krwi mamy NIFTY Pro – na czym polega, o czym mówi wynik, jaki ma zakres i gdzie można zrobić?


Najważniejsze badanie dla Twojego dziecka

Jednym z badań, na które powinnaś się zdecydować jeszcze w trakcie ciąży choć wykonasz je już po urodzeniu dziecka jest test NOVA. To kompleksowy test przesiewowy, który odpowiada na najczęstsze pytania rodziców takie jak; Czy istnieją bezwzględne przeciwwskazania do szczepień? Czy moje dziecko będzie miało słabą odporność, która wymaga specjalistycznego leczenia zaraz po urodzeniu? Czy mogę zapobiec objawom autyzmu u dziecka? czy mogę je ochronić przed takimi problemami jak niedorozwój lub padaczka u dziecka? Które antybiotyki będą nieskuteczne albo mogą wywołać działania niepożądane? Czy bezwzględnie należy wykluczyć niektóre składniki pożywienia z diety dziecka? Test NOVA to badanie genetyczne dla dziecka, które wykonywane jest z próbki wymazu z policzka. Jest więc całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Badania w ciąży dodatkowe

Poza badaniami prenatalnymi wykonuje się szereg innych badań w ciąży, takich jak m.in. oznaczenie grup krwi, pomiar cukru we krwi, badania na obecność przeciwciał różyczki, badanie moczu, badanie czystości pochwy i test w kierunku wirusa HIV. Czytaj więcej

informacjaIlość badań w ciąży może przerażać, jednak zyskanie pewności, że Twojemu Maluchowi nic nie grozi, jest bezcenne. Warto też badania wykonać dodatkowe, które mogą mieć duży wpływ na prawidłowy przebieg ciąży.

Takim badaniem jest m.in. test genetyczny w kierunku trombofilii wrodzonej, czyli skłonności do tworzenia się zakrzepów w Twoim organizmie..Czy wiesz, że za pomocą tego badania możesz wykluczyć pewne ryzyko występowania poronień? Jak to możliwe? Dowiedz się więcej

Kolejne badanie dotyczy genu MTHFR, który wpływa na przyswajanie kwasu foliowego. Wynik analizy wariantów C677T/A1298C genu MTHFR będzie wskazówką dla lekarza jaki kwas foliowy i w jakiej dawce będzie dla Ciebie odpowiedni. Dowiedz się więcej

Kalendarz badań w ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Źródła:

[1] http://www.fda.gov/downloads/ScienceResearch/SpecialTopics/WomensHealthResearch/UCM248338.pdf

Zdjęcie główne: Artisticco LLC/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Data publikacji: 09/06/2015, Data aktualizacji: 04/09/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA