Kalendarz ciąży - 17 tydzień - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 17 tydzień

17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

W wyniku zmian hormonalnych odczuwasz zwiększone wydzielanie gruczołów na twoim ciele. W tym czasie możesz zacząć nadmiernie się pocić lub zmagać się z katarem i krwawieniami z nosa. Twoje dziąsła są rozpulchnione i delikatne co powoduje, że mogą krwawić podczas szczotkowania. Kup pastę zapobiegającą paradontozie (np. Lacalut activ lub sensitive) i miękką szczoteczkę manualną do masowania dziąseł. Jeśli tkanki silnie krwawią to na jakiś czas powinnaś zrezygnować ze szczoteczki elektrycznej. Ze względu na powiększający się brzuch i wagę mogą pojawić się rozstępy. Stosuj kremy i balsamy pielęgnacyjne do skóry. Dobrze sprawdza się również oliwka dla niemowląt. Nadal pamiętaj o diecie, aby dostarczać dziecku odpowiednie składniki mineralne i zapobiegać zaparciom, wzdęciom i zgadze. Pamiętaj, że dieta w ciąży powinna być wysokobiałkowa, a nie wysokoenergetyczna. Narastające zmęczenie sprawia, że zasypiasz częściej w ciągu dnia. Czasem w nocy masz problem ze znalezieniem właściwej pozycji.

Przeczytaj również: Rozstępy na piersiach w czasie ciąży

informacjaPamiętaj! W drugim trymestrze powinnaś przyjmować około 2300 – 2400 kcal dziennie, a więc dodać 1 niewielką i pełnowartościową kanapkę do normalnych posiłków sprzed ciąży.

17 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Jesteś już po drugiej ciążowej wizycie u ginekologa. Wszystkie badania zrobiłaś w poprzednim tygodniu i czekasz na kolejną konsultację w 20. tygodniu ciąży, czyli już za 3. tygodnie.

Polecamy: Drugi trymestr ciąży

17 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W 17. tygodniu ciąży główka dziecka wciąż rośnie. Rozwój pozostałych części ciała nieco zwalnia na korzyść kości, które zaczynają twardnieć. Skóra stopniowo przestaje być przezroczysta i pojawiają się na niej gruczoły potowe. Maluch ćwiczy odruch chwytny, ssie kciuka i zaciska piąstki. Jego serduszko przepompowuje już ok. 30 litrów krwi i pracuje 2 razy szybciej niż twoje. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. Twoje dziecko jest w tej chwili rozmiaru dłoni i waży od 100 do 150g. To mniej więcej tyle co tabliczka czekolady.

                                                  Zobacz też: Gorączka w ciąży – co robić?

 

 


18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży

19/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

logo mamy-mamom.pl