Gorączka w ciąży - co robić i jak leczyć? Kiedy iść do lekarza?

Gorączka w ciąży – co robić?

gorączka w ciąży

Gorączka w ciąży może stanowić duże zagrożenie dla przyszłej mamy i dziecka. Odpowiednie rozpoznanie jej przyczyny jest kluczowe dla szybkiego i właściwego leczenia. Nie należy jednak mylić podwyższonej temperatury występującej na początku ciąży ze stanem, któremu towarzyszą dreszcze, oblewający znienacka pot oraz naprzemienne uczucie zimna i gorąca.

Czy gorączka w ciąży zagraża dziecku?
Gorączka w ciąży może wywołać skurcze macicy
Leczenie gorączki w ciąży
Domowe sposoby wspomagające
Nie lekceważ żadnych objawów!

Czy gorączka w ciąży zagraża dziecku?

Podwyższona temperatura w ciąży nie zawsze jest zjawiskiem niepokojącym. W związku z rozwojem płodu wzrasta naturalna ciepłota ciała do ok. 37 – 37,5 stopni C. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w początkach ciąży.

Jeśli jednak twoja temperatura wzrasta powyżej 38  stopni C, a ty zaczynasz wyraźnie odczuwać zmiany temperatury (raz jest ci zimno, raz ciepło) lub pojawiają się dreszcze to niezwłocznie powinnaś udać się do lekarza prowadzącego twoją ciążę lub do lekarza rodzinnego.

Gorączka w ciąży sugeruje bowiem początek trawiącej cię infekcji bakteryjnej lub wirusowej, i/lub choroby mogącej mieć wpływ nie tylko na twoje samopoczucie, ale również na rozwój dziecka.

Gorączka w ciąży może wywołać skurcze macicy

Każda wysoka temperatura, bez względu na przyczynę jej pojawienia się, może wywołać skurcze macicy oraz prowadzić do przedwczesnego porodu. Nie bierz sama, ani za namową domowników, jakiegokolwiek leku bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że leki w ciąży są nie wskazane, a o konieczności ich stosowania decyduje lekarz. Nie staraj się też przeczekać gorączki w domu. Jeśli niedyspozycja pojawia się w nocy, bezzwłocznie udaj się do szpitala!

Zobacz też: Kiedy wykonać badania prenatalne?

Gorączka w ciąży – leczenie

Jeśli gorączka w ciąży jest bardzo wysoka lekarz może zalecić paracetamol. To lek, który został zakwalifikowany do grupy B przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), a więc środków stosunkowo bezpiecznych dla ciężarnych. Specyfik ten, przyjmowany sporadycznie we właściwych dawkach (jednorazowo 500 mg) nie wykazuje działania sprzyjającego powstawaniu wad rozwojowych u płodu.

Ostrożnie jednak należy stosować paracetamol w I trymestrze ciąży. Na każdym etapie ciąży jest to lek tzw. pierwszego rzutu. Jeśli więc jego działanie będzie za słabe lub nie będziesz odczuwała poprawy w ciągu kilku dniowego stosowania, wówczas lekarz może zalecić stosowanie ibuprofenu (tylko w II trymestru ciąży!). Czytaj więcej o paracetamolu w ciąży

Nie zaleca się stosowania leków zawierających w swym składzie kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna), gdyż w badania wykazały znaczne ryzyko występowania wad serca i rozszczepu podniebienia u niemowląt.

informacja

Pamiętaj, że gorączka jest tylko objawem, a nie samodzielną jednostką chorobową. W każdym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby uniknąć i zastosować kompleksową kurację.

Gorączka w ciąży – domowe sposoby wspomagające

Domowe sposoby na gorączkę w ciąży mogą być z powodzeniem stosowane także w trakcie karmienia. Należy jednak pamiętać, że nie leczą one przyczyny choroby lecz łagodzą jeden z jej uciążliwych objawów. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • chłodne (nie lodowate!) kąpiele. Wanna w przypadku gorączki jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż prysznic. Możesz bowiem zanurzyć całe ciało w wodzie na kilka minut (5-10 min.) lub do momentu wystąpienia silnych dreszczy. Pamiętaj, że nie wskazane jest także dosypywanie do wanny kostek lodu! Równie skuteczne w walce z gorączką może być schłodzenie kostek (może być miska z wodą) oraz czoła, karku i szyi zimnym okładem.
  • właściwe nawodnienie. Pomoże ono zachować nie tylko odpowiednia gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie mamy i dziecka, ale również pozwoli uniknąć nieprzyjemnych mdłości i wymiotów pojawiających się podczas silnego odwodnienia. W takim przypadku pilnie zgłoś się do szpitala, gdyż konieczne będzie podłączenie kroplówki. Może się zdarzyć, że w trakcie gorączki nie będziesz w stanie przyjmować wody. Postaraj się dodawać do niej odrobinę soku (np. jabłkowy, pomarańczowy). Pozwoli to zmienić smak i zapobiegnie odruchowi wymiotnemu. Popijaj również herbatki ziołowe i napary działające przeciwgorączkowo, np. z czarnego bzu lub z dodatkiem soku malinowego. Nie stosuj jednak żadnych ziół bez konsultacji z lekarzem. W połączeniu z lekami mogą one dać efekt odwrotny do zamierzonego.

Polecamy: Jak odczytać wynik badania prenatalnego?

Gorączka w ciąży – nie lekceważ żadnych objawów!

Domowe sposoby na gorączkę w ciąży mogą być stosowane w chwili, gdy masz już postawioną diagnozę i wiesz jak powinnaś postępować z chorobą podstawową. Kamuflując objawy lub nie konsultując ich z lekarzem możesz narazić się na przedłużenie okresu rekonwalescencji oraz poważne konsekwencje. Miej na uwadze fakt, że przyczyn gorączki w ciąży może być mnóstwo. Począwszy od zwykłej infekcji dróg oddechowych, zapalenia płuc lub oskrzeli czy dróg moczowych, po zakażenia pasożytnicze (np. toksoplazmoza). Nie ryzykuj! Zarówno bardzo wysoka temperatura lub znaczne jej obniżenie może prowadzić do poronienia lub wystąpienia nadmiernych skurczów macicy, a w efekcie przedwczesnego porodu. 

informacjaPamiętaj! Najbardziej niebezpieczna jest gorączka między 4 a 16 tygodniem ciąży. Bez względu na to w którym miesiącu jesteś, nie lekceważ żadnych niepokojących objawów i udaj się do lekarza!


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 24/09/2015, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *