Bóle brzucha w ciąży - kiedy są groźne? badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Bóle brzucha w ciąży

bóle brzucha w ciąży

Na bóle brzucha skarży się większość kobiet w ciąży. Mimo iż wywołują one lęk u przyszłych matek, nie zawsze muszą oznaczać coś groźnego. Bóle te towarzyszą kobiecie w zasadzie na każdym etapie ciąży, a ich przyczyn może być bardzo wiele. Odpowiedzialna mama powinna więc w tym czasie bacznie obserwować swój organizm, a o wszelkich niepokojących ją symptomach informować swojego lekarza.

Niegroźne bóle brzucha

Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha w ciąży, których pojawienie się zwykle nie oznacza niebezpieczeństwa, należą bóle spowodowane zaparciami, wzdęciami i gazami, wywołanymi uciskiem macicy na jelita i żołądek, a także wysokim poziomem hormonów spowalniających procesy trawienia.

W pierwszym i drugim trymestrze dolegliwości bólowe mogą być przede wszystkim wywołane rozciąganiem się macicy oraz podtrzymujących ją więzadeł. Zjawisko to jest zupełnie normalne i nie powinno budzić niepokoju. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że to właśnie w pierwszym trymestrze ciąży ryzyko poronienia jest największe, dlatego też żadnych objawów, nawet niepozornych, nie należy lekceważyć.

Z kolei w drugim trymestrze kobieta zaczyna odczuwać ruchy coraz większego już dziecka oraz towarzyszące tym ruchom tzw. kopnięcia. Choć początkowo przypominają one skurcze, nie są jednak niczym niebezpiecznym.

W połowie ciąży, a więc mniej więcej w 20 tygodniu ciąży kobieta zaczyna odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa. Ich pojawienie się jest normalnym objawem, oznaczającym, że macica przygotowuje się do porodu.

W trzecim trymestrze ciąży dziecko rośnie najintensywniej i najzwyczajniej zaczyna brakować mu miejsca. Dodatkowo znacznie powiększona macica coraz bardziej uciska na okoliczne narządy. W tym okresie skurcze nasilają się, są również boleśniejsze i nieregularne. To znak, że macica przygotowuje się do najważniejszego momentu, czyli porodu.

Zobacz też: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

Bóle brzucha w ciąży – kiedy są groźne?

Jedną z przyczyn wywołujących ból brzucha, którego pojawienie się powinno zaniepokoić przyszłą mamę może być ból wywołany częściowym lub całkowitym odklejeniem się łożyska. Często towarzyszą mu silne skurcze oraz krwawienie z dróg rodnych, zauważalne jest również zmniejszenie aktywności dziecka. W tym przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, dlatego takich właśnie objawów nie wolno bagatelizować.

Kolejnym stanowiącym zagrożenie życia matki i dziecka niebezpieczeństwem może być stan przedrzucawkowy, będący oznaką nadciśnienia tętniczego i obecności białka w moczu. Stwierdzenie stanu przedrzucawkowego u kobiety w ciąży jest bardzo groźne. Pojawia się ono najczęściej w trzecim trymestrze i również może być przyczyną bólu brzucha.

O przedwczesnym porodzie mówi się gdy dojdzie do niego przed upływem 37 tygodnia ciąży. Charakterystycznym objawem jest w tym przypadku silny ból brzucha, pleców oraz krwawienie z dróg rodnych. Ważne jest, aby kobieta, u której stwierdzono przedwczesny poród, lub u której z różnych przyczyn istnieje ryzyko jego wystąpienia, była pod ścisłą kontrolą lekarzy.

Poronienie jest tym, czego wiele kobiet obawia się najbardziej, gdyż oznacza utratę płodu. Najbardziej charakterystycznymi objawem poronienia jest silne krwawienie oraz bóle brzucha.

Istnieje oczywiście wiele innych przyczyn podobnych dolegliwości w trakcie ciąży, niekoniecznie związanych z tym stanem. Wśród nich wymienić można choćby zapalenie wyrostka, zatrucie pokarmowe czy kolkę nerkową.

Jak widać powodów bólu brzucha w trakcie ciąży może być bardzo wiele, nie wszystkie muszą być jednak oznaką niebezpieczeństwa Niezależnie jednak od przyczyny, każdy niepokojąca dolegliwość powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Zobacz też: Ból nóg w ciąży – czy jest groźny?


Data publikacji: 10/06/2015, Data aktualizacji: 11/02/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poradnik Ciąża