Zwykły ból nóg, czy coś poważniejszego? 

ból nóg w ciąży

Mdłości, dziwne zachcianki żywieniowe, to jedne z typowych dolegliwości w czasie ciąży. Ból nóg także pojawia się w tym czasie, ale w przeciwieństwie do pozostałych czasami może być objawem czegoś poważniejszego, np. podstępnej zakrzepicy.

Kiedy jesteś w ciąży w Twoim organizmie zachodzi sporo zmian. Macica, do tej pory niewielkich rozmiarów zmienia się w większy, około 5 litrowy worek, w którym rozwija się Twoje dziecko. Tym samym powoduje, że ucisk na żyły biodrowe jest silniejszy. Hormony zwiększają teraz krzepliwość krwi po to, aby nie doszło do krwawienia. Te dwa czynniki sprawiają, że jesteś w grupie osób zagrożonych zakrzepicą.

Nie bagatelizuj bólu nóg w ciąży

Zakrzepica jest bardzo niebezpieczna. Dlaczego? Ponieważ jej objawy, jakie mogą u Ciebie wystąpić możesz pomylić z dolegliwościami typowymi dla ciąży. Jeśli pojawi się

 • ból nóg poniżej kolan,
 • zmiana koloru ich skóry na sinoczerwony,
 • obrzęk,
 • ból w klatce piersiowej,
 • duszności,

powinnaś skontaktować się z lekarzem. Może to być właśnie zakrzepica. Pomyślisz, że przecież takim dolegliwościom sama możesz zapobiec w domu. Jednak, czy zdajesz sobie sprawę, że objawy te mogą sygnalizować zakrzep, który u kobiet w ciąży stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo?

Kiedy już powstanie może zablokować przepływ krwi w Twoich żyłach, prowadząc tym samym do zatorowości płucnej. Powstaje ona u 15-20% kobiet w ciąży i w podobnym procencie kończy się zgonem. Dlatego tak ważna jest diagnostyka medyczna, dzięki której rozpoczniesz właściwe leczenie, jednocześnie ustrzegając się możliwych konsekwencji.

zakrzepica w ciąży __

Zakrzepica wrogiem Twojej ciąży

Czy wiesz, że skłonność do zakrzepów może być uwarunkowana genetycznie? Bardzo dużo kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, a tym samym nie wie, że mutacje, które są za to odpowiedzialne niosą ze sobą wiele innych, równie groźnych powikłań w czasie ciąży. Poronienia nawykowe, wzrost ryzyka urodzenia dziecka z zespołem Downa i wadami cewy nerwowej – to skutki jakie może spowodować wariant C677T genu MTHFR. Do utraty wczesnej ciąży przyczynia się także występująca przy zakrzepicy mutacja czynnika II.

Uniknij konsekwencji zakrzepicy w ciąży

Aby czas oczekiwania na maluszka przebiegał bez zakłóceń i był pozbawiony kolejnych obaw, warto zdecydować się na badanie w kierunku trombofilii – jednego z głównych czynników zakrzepicy.  Dzięki temu będziesz wiedziała o tym, czy jesteś w grupie zwiększonego ryzyka. Jeśli tak, rozpoczniesz właściwe leczenie, które pomoże Ci zminimalizować niebezpieczeństwo groźnych powikłań.

Niektóre badania genetyczne na trombofilię wrodzoną obejmują analizę kilku mutacji, które wywołują opisane wcześniej negatywne skutki. Jednak badanie, to nie wszystko. Warto rozpocząć profilaktyczne działania, które pozwalają uniknąć zagrożenia powstania zakrzepu.

Sposoby na bóle nóg w czasie ciąży

Jeśli nie masz zakrzepicy, a ból nóg Ci doskwiera, warto zastosować kilka prostych sposobów, które przyniosą Ci ulgę:

 • Więcej ruchu – lepsze krążenie
  Jeśli pogoda dopisuje masz czas i możliwość wybierz się codziennie na spacer lub wykonuj proste ćwiczenia gimnastyczne. Kiedy jednak jest to niemożliwe, a sporo czasu spędzasz w pozycji siedzącej lub leżącej możesz usprawnić krążenie wykonując np. delikatny masaż obolałych miejsc, naprzemiennie napinać i rozluźniać łydki, wykonywać w powietrzu okrężne ruchy stopami.
 • Właściwa dieta
  W czasie ciąży wydaje się to rzeczą oczywistą, jednak warto abyś unikała nadmiaru soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Spożywaj więcej owoców i warzyw, które zawierają witaminę C- wspomagającą uszczelnianie naczyń krwionośnych. Nie zapominaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu!
 • Dobry ucisk – mniejszy obrzęk
  Rajstopy uciskowe właściwie dobrane zminimalizują obrzęki i uczucie ciężkości. Pamiętaj, że nie mogą one powodować zbyt dużego ucisku, który może szkodzić, zaś zbyt słaby nie przyniesie oczekiwanego efektu.

informacjaWięcej informacji o badaniu w kierunku trombofilii uzyskasz pod numerem telefonu +48 794 610 576Pytanie możesz napisać również na adres

.

test nifty pro

REKLAMA


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 07/08/2015, Data aktualizacji: 27/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *