Paracetamol w ciąży – czy można go bezpiecznie stosować?

Paracetamol w ciąży

Ból zęba czy głowy zdarza się każdemu. W takim przypadku pierwsze co robimy, to sięgamy po tabletkę przeciwbólową. Jednak w czasie ciąży sprawa nie jest taka prosta, bo każdy przyjmowany lek powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę. Popularny paracetamol może się bowiem okazać niebezpieczny dla dziecka. Czy powinnaś go stosować w ciąży?

W czasie ciąży tradycyjne leki mogą okazać się niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Należą do nich właśnie leki przeciwbólowe, których zażywanie powinnaś zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

W ciąży nie stosuj preparatów zwierających takie składniki jak: ibuprofen, naproksen, aspiryna, etopiryna, metamizol. Mogą one stać się przyczyną poronienia.

Zawsze czytaj ulotkę dołączoną do opakowania leku. Zwracaj szczególną uwagę na substancję czynną, jednak nie ignoruj substancji pomocniczych, które również mogą wykazywać silne działanie i tym samym zagrażać życiu twojego dziecka.

Takie działanie ma np. pseudoefedryna, która jest dodawana do preparatów stosowanych w przeziębieniu. Ból jest jedynie objawem, więc aby zwalczyć jego przyczynę nie wystarczy go zahamować. Jeśli boli cię ząb musisz iść do dentysty i go wyleczyć. Uśmierzenie bólu lekiem przeciwbólowym da ukojenie tylko na chwilę. Jednak gdy nie możesz akurat udać się do lekarza to sięgnięcie po paracetamol jest najlepszym rozwiązaniem.

Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny?

Paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy i najłagodniejszy środek przeciwbólowy i w niewielkich ilościach, stosowany doraźnie rzeczywiście nie wykazuje negatywnego oddziaływania na płód. Jednak dłuższe stosowanie go w zbyt dużych dawkach może powodować wady rozwojowe u dziecka.

W czasie badań na ciężarnych jakie przeprowadzili naukowcy z Norwegii i Toronto okazało się, że przyjmowanie paracetamolu codziennie przez ponad 3 tygodnie powoduje różne  wady w rozwoju dziecka, w tym ADHD. Okazuje się bowiem, że składnik wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego u matki co powoduje zaburzenia we właściwym rozwoju mózgu płodu.

Dzieci matek przyjmujących w czasie ciąży duże dawki paracetamolu częściej chorują też na astmę. Widać więc wyraźnie, że im większa i częściej przyjmowana dawka leku w ciąży tym większe ryzyko wad rozwojowych u dziecka. Dlatego w czasie ciąży lepiej unikać stosowania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, a w razie nagłej potrzeby zastosować najmniejszą, skuteczną dawkę. Wtedy możesz mieć pewność, że nie szkodzisz swojemu dziecku.


logo_familie_duze (2)

Autor: www.familie.pl portal dla rodziców

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 26/10/2016, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *