Anemia w ciąży – nie zawsze wynika z niedoboru żelaza

amniopunkcja czy jest bezpieczna

Aktualizacja: 24 kwietnia 2018 r. 

Anemia jest częstą bolączką kobiet w ciąży. Kojarzymy ją głównie z niedoborem żelaza. Niestety wiele przyszłych mam nie zdaje sobie sprawy, że niedokrwistość może wynikać również z niedostatków innych ważnych składników, w tym kwasu foliowego (witaminy B9). Taką anemię nazwiemy megaloblastyczną.

Kwas foliowy w ciąży – jakie objawy wystąpią przy anemii z niedoboru kwasu foliowego?

Anemia może objawiać się w bardzo różnorodny sposób, w zależności od tego, co jest jej przyczyną. Można wymienić jednak pewną grupę objawów występujących przy wszystkich rodzajach anemii. Są to: uczucie zmęczenia, bladość skóry i błon śluzowych, brak apetytu, palpitacje serca, duszności, a nawet omdlenia. Przy anemii z niedoboru kwasu foliowego dodatkowo mogą wystąpić też zaburzenia czucia i stany depresyjne.

.

Kwas foliowy w ciąży – kiedy jego zażywanie może przynieść słabszy efekt

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego obniżona aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR występuje nawet u co drugiej Polki [1]. Co to oznacza? Warto mieć świadomość, że kwas foliowy nie od razu jest gotowy do wykorzystania w organizmie.

Żeby się wchłonął, musi zostać najpierw przetworzony do aktywnej formy, co przy obniżonej aktywności tego enzymu może być utrudnione. To często prowadzi do niedoborów kwasu foliowego, których konsekwencją może być wspomniana anemia megaloblastyczna i nie tylko. Za takie problemy często odpowiada obecność wariantu C677T/A1298C genu MTHFR.

Kwas foliowy w ciąży – mamę chroni przed anemią, a dziecko przed wadami cewy nerwowej

W tym przed rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo-rdzeniową i bezmózgowiem. Na szczęście wystarczy już 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się tych wad u naszego dziecka o 70%. Dlatego jeśli jesteśmy w ciąży i zależy nam na zdrowiu maleństwa, przyjmowanie kwasu foliowego powinno być naszym obowiązkiem. Tylko jak zapewnić sobie odpowiednią dawkę tej witaminy, kiedy na skutek obecności wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR nie przyswaja się ona prawidłowo? Jest na to sposób.

Kwas foliowy przy występowaniu wariantów C677T i A1298C genu MTHFR

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

Taki kwas foliowy wchłania się szybciej, ponieważ witamina jest już odpowiednio przetworzona. Jeśli wynik badania wskaże, że obecny jest u Ciebie właśnie polimorfizm genu MTHFR, Twój lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią dla Twojego organizmu formę i dawkę witaminy.

Zobacz też: Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?

Badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR – jedynym sposobem na wykrycie defektu są testy DNA

Obecność wariantów C677T i A1298C genu MTHFR ciężko stwierdzić bez specjalistycznych badań, ponieważ nie daje ona żadnych objawów. Sama obecność anemii megaloblastycznej nie musi też od razu oznaczać, że kobieta ma defekt genetyczny.

Tego typu anemię równie dobrze może wywołać dieta uboga w kwas foliowy, przewlekła biegunka czy wreszcie niektóre leki. Jedynym sposobem, który pozwoli upewnić się kobiecie czy rzeczywiście jest nosicielką wariantów C677T i A1298C w genie MTHFR, jest proste i komfortowe badanie genetyczne.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie kwasu foliowego w ciąży? Napisz na adres lub zadzwoń pod numer tel. 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym.


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 21/09/2016, Data aktualizacji: 08/12/2022

6 odpowiedzi na “Anemia w ciąży – nie zawsze wynika z niedoboru żelaza”

 1. anitka89 anitka89 pisze:

  kwas foliowy jest bardzo ważny jak i żelazo i magnez, ja przyjmuje wszystkie 3 minerały, najbardziej jednak to skupiam się na żelazie, bo żelazo niestety ciągle mam zaniżone, więc stosuję suplement dicofer i czuję się lepiej 🙂

 2. doloressa doloressa pisze:

  Tak, folik mama 2/3 trymestr i laktacja, kup sobie i łykaj, ma ważne witaminy min D3 i kwasy DHA

 3. dośka dośka pisze:

  Bierzecie tez folik kiedy karmicie piersią?

 4. lejka lejka pisze:

  Ja kończę drugi trymestr i cały czas biorę folik, do końca ciąży mam taki zamiar.

 5. vanillaframe vanillaframe pisze:

  W artykule nie wspomniano, ze anemia może być tez spowodowana brakiem witaminy B12. Należy wiec tez zrobic badanie i sprawdzić poziom żelaza, kwasu foliowego i B12.

 6. kriska kriska pisze:

  Kwas foliowy jest bardzo ważny, ja biorę Folik mama, jestem w pierwszym trymestrze , na pewno będę brała go do końca ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *