Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?

kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego

Aktualizacja: 7 maja 2018 r.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ostrzega, że nawet co druga kobieta może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1]. Oznacza to problem z przyswajaniem dostępnego w aptekach kwasu foliowego (witamina B9). Za nieprawidłową aktywność tego enzymu odpowiadają m.in. warianty C677T i A1298C genu MTHFR.

Mogą one skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka…

Organizm osób z wariantem C677T/A1298C genu MTHFR nie jest w stanie właściwie przyswoić zwykłego kwasu foliowego (witaminy B9). Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2]. Kobiety planujące ciążę mogą zatem wykonać test genetyczny, którego wynik pomoże lekarzowi dobrać odpowiednią formę i dawkę witaminy.

.
.

Zwykły kwas foliowy a aktywny kwas foliowy

Aktywny kwas foliowy występuje naturalnie w żywności. Jest bardzo dobrze przyswajany również przez osoby z wariantem C677T/A1298C genu MTHFR. Z kolei popularny kwas foliowy dostępny w aptekach, aby był przydatny dla naszego organizmu i organizmu rozwijającego się w łonie matki dziecka, musi zostać przetworzony przez nas do formy aktywnej. U niektórych osób nie jest to do końca możliwe. W organizmie powstaje więc niedobór aktywnej formy kwasu foliowego.

Badanie genetyczne w kierunku wariantów C677T i A1298C genu MTHFR można wykonać samodzielnie w domu z wymazu z policzka (nie potrzeba do tego skierowania). Jest bardzo proste, bezbolesne i bezpieczne dla dziecka. Można je przeprowadzić także u kobiet w ciąży.

Kiedy warto się zbadać?

Tak naprawdę każda kobieta planująca ciążę powinna sprawdzić, czy może przyjmować kwas foliowy w zwykłej postaci. Profilaktyczne przyjmowanie przetworzonego kwasu foliowego to jedynie półśrodek. Jeśli badanie wykaże brak wariantów, przyszła mama wie, że nie musi przepłacać, kupując specjalistyczne preparaty.

W jej przypadku przyjmowanie zwykłego kwasu foliowego jest wystarczające. Z kolei jeśli test wskaże na występowanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR, lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednią suplementację.

Obecność tych wariantów ma wpływ nie tylko na przyswajanie kwasu foliowego, ale także m.in. może być przyczyną poronień czy problemów z krzepliwością krwi. Ważne jest również to, że są one dziedziczne, więc jeśli test wykaże mutację, warto przebadać również najbliższą rodzinę (rodziców czy dzieci).

Przeczytaj także: Kwas foliowy w ciąży jak stosować?

Więcej informacji

Chcesz wiedzieć więcej o kwasie foliowym? Napisz na lub zadzwoń pod numer telefonu 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym

Kwas foliowy w ciąży – infografika

 

Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 29/03/2016, Data aktualizacji: 07/11/2021

2 odpowiedzi na “Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?”

  1. Ogon Jan Ogon Jan pisze:

    Czy nadmierne spożywanie kwasu foliowego w suplementach może powodować gorsze przyswajanie folianów /których też spożywam dużo/ ?

  2. rośka rośka pisze:

    Lekarz kazał brać mi folik jak tylko mu powiedziałam, że staramy się o dziecko. Potem całą ciąże brałam folik z tym , że ten na 1 i 2/3 trymestr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *