Kiedy kwas foliowy może zaszkodzić?

kiedy kwas foliowy może zaszkodzić

Aktualizacja 8 maja 2018 r.

O kwasie foliowym i jego dobrym wpływie na zdrowie dziecka w trakcie ciąży słyszał praktycznie każdy. Czy jednak wiesz, że według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego u co drugiej Polki występuje obniżona aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR? To powoduje, że standardowa forma tej witaminy nieprawidłowo się wchłania.

Warianty C677T i A1298C genu MTHFR

Są to dość popularne warianty, które na co dzień nie dają żadnych objawów. Wpływają jednak na upośledzenie działania wyżej wymienionego enzymu, a w konsekwencji na wchłanianie standardowej formy kwasu foliowego, co może zwiększać ryzyko niedoborów tej witaminy.
.

Dlaczego  kwas foliowy jest tak ważny?

Kwas foliowy to tak naprawdę syntetyczna forma witaminy B9. Można ją znaleźć we wzbogaconej żywności oraz w suplementach diety. Niestety nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć, więc musimy mu go dostarczać. Naturalnie w żywności występują pochodne kwasu foliowego, tak zwane foliany.

Ich najbogatszym źródłem są podroby (przede wszystkim wątróbka), ale znajdziemy je również w zielonych warzywach (sałata, brokuły, brukselka, szpinak, kalafior, kapusta włoska, nasiona roślin strączkowych).

Przyszłe mamy powinny dbać o dostarczanie kwasu foliowego, ponieważ ten wpływa na prawidłowy rozwój ich dziecka. Badania potwierdziły, że zbyt mała ilość tego składnika może doprowadzić do wad cewy nerwowej oraz innych patologii ciąży, takich jak mała masa urodzeniowa noworodka, anemia megaloblastyczna, odklejenie się łożyska, a nawet poronienie.

Przeczytaj również: Kwas foliowy w ciąży – jak stosować?

Suplementacja kwasem foliowym

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z kwasem foliowym, które najlepiej wybrać i stosować po konsultacji z lekarzem. Bierze on pod uwagę sytuację zdrowotną, m.in. ewentualną obecność wariantu C677T/A1298C genu MTHFR. Jeśli nigdy nie byłaś badana pod tym kątem, możesz to zrobić, wykonując badanie genetyczne. Warto wykonać badanie oznaczające te polimofrizmy.

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

Kwas foliowy w ciąży – infografika[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.

Oceń

Data publikacji: 26/02/2016, Data aktualizacji: 07/11/2021

5 odpowiedzi na “Kiedy kwas foliowy może zaszkodzić?”

 1. Alka Alka pisze:

  Wiecie co, ważna sprawa to też czy przyjmujemy kwas foliowy zarejestrowany jako lek czy zwykły suplement, różnica we wchłanialności spora

 2. iga iga pisze:

  kwas foliowy ważna sprawa, ale mi lekarz kazał na niego uważać, bo łatwo można przesadzić a to też nie wskazane. Sama brałam ovarin, uregulował moje hormony w dodatku. Bardzo dobrze się po nim czułam 🙂

 3. era era pisze:

  Nie wiem w jakim wypadku szkodzi ale z tego co wiem, jest bardzo potrzebny kobietom planującym dziecko i tym będącym już w ciąży. Dwa razy byłam w ciąży , za pierwszym razem brałam folik a w drugiej ciąży folik mama. Dzieci urodziły się zdrowe i tak jest do dnia dzisiejszego.

 4. santka santka pisze:

  Folik brałam całe dwie ciąże , w drugiej folik mama, dzieciaczki zdrowiuśkie po dzis dzień 🙂 Jest to bardzo ważna witamina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *