Kalendarz ciąży - 11 tydzień - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 11 tydzień

11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Zbliżasz do końca pierwszego trymestru. Mdłości i wymioty powoli ustępują, ale są jeszcze takie dni, kiedy nie masz siły opuścić toalety. Zmagania z nudnościami opanowałaś już do perfekcji zjadając niewielką przekąskę jeszcze w łóżku. Twój apetyt powolutku wzrasta, ale pamiętaj nie jedz za dwoje. Jeśli odczuwasz zachcianki ciążowe, to spokojnie możesz im się poddać, twój organizm w ten sposób sygnalizuje czego ci brakuje w diecie. Jeśli zachcianki przyjmują nietypową formę, a ty odczuwasz nieodpartą ochotę, np. na kredę, gips, piasek czy inne niejadalne substancje, to niezwłocznie zgłoś się do lekarza. W okolicach 11. tygodnia może również doskwierać ci zgaga, a więc refluks-żołądkowo przełykowy. Wzrastające stężenie progesteronu (dzięki niemu doszło do zagnieżdżenia się jajeczka w macicy, teraz utrzymuje ciążę) osłabia mięsień okrężny (zwieracz) łączący przełyk z żołądkiem. Osłabienie to powoduje wytworzenie się niewielkiej szczeliny, przez którą wraca pokarm z żołądka do przełyku wywołując nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku. Twoje dolegliwości potęguje schylanie się lub leżenie na wznak oraz powiększająca się z każdym tygodniem macica. To ona powoduje wypychanie pokarmu w górę. Unikaj pokarmów sprzyjających powstawaniu zgagi (słodycze, soki owocowe i cytrusy, tłuste i pikantne potrawy) i stosuj środki zaradcze w postaci herbatki imbirowej lub siemienia lnianego. Zmęczenie i senność nadal są nieodłącznymi towarzyszami waszego nowego życia, jednak coraz częściej będziesz odczuwała poprawę swojego samopoczucia psychicznego.

Zobacz też: Ból żołądka w ciąży

informacjaPamiętaj! Pod koniec pierwszego trymestru twoja waga powinna wzrosnąć o 1,5 -2 kg. Nie zamartwiaj się jednak jeśli tak się nie stało, tylko zgłoś swoje wątpliwości ginekologowi. Czasem zdarza się, że uporczywe wymioty i brak apetytu w I trymestrze jest tak dokuczliwy, że kobieta zamiast przybierać na wadze chudnie. Wymaga to krótkiego pobytu w szpitalu w celu uzupełnienia elektrolitów i składników mineralnych w organizmie, jednak nie wpływa zwykle na przybór masy ciała u dziecka.

11 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

W 11. tygodniu zwykle masz już wszystkie badania za sobą i spokojnie oczekujesz na kolejną wizytę u ginekologa w 12. tygodniu ciąży. Możesz też wykonać test PAPP-A czyli jeden z przesiewowych testów prenatalnych. Skonsultuj się z ginekologiem czy taki test u ciebie jest wskazany i kiedy powinnaś go wykonać. Pamiętaj jednak, że to badanie wykonuje się bez względu na wiek matki i jest refundowane przez NFZ nawet jeśli nie jesteś ubezpieczona.

Przeczytaj również: Test PAPP-A – wszystko co powinnaś o nim wiedzieć

11 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

Ten tydzień jest dla dziecka szczególny, gdyż upływa pod znakiem intensywnego rozwoju układu nerwowego. Właśnie kończy się jego okres zarodkowy i zaczyna płodowy. Wszystkie narządy są już ukształtowane i dynamicznie się rozbudowują. Największa jest wątroba. Wypełnia ona w tej chwili prawie całą jamę brzuszną malucha. Odpowiada za tworzenie krwi płodu. Trzustka rozpoczyna wydzielanie insuliny, a serduszko przypomina już w pełni ukształtowane serce noworodka. Nerki zajmują pozycję tuż pod nadnerczami. Głowa stopniowo odchyla się do przodu, a szyja wysmukla. Skóra już się zaróżowiła, mimo iż nadal prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Na palcach pojawiają się zawiązki paznokci.

Całe ciało dziecka jest już wrażliwe na dotyk, a maluch samodzielnie zgina już łokcie i kolana. Rozpoczęte w 7. tygodniu związki narządów płciowych od tego momentu zaczynają wyłaniać się na zewnątrz. U chłopców widać to szczególnie, gdyż właśnie w tym czasie pojawia się i wydłuża stopniowo prącie. U dziewczynek trzeba będzie jeszcze kilka tygodni zaczekać (3-4 tyg.). Dzięki mięśniom maluch zaczyna się intensywnie ruszać, jednak ty tego nie czujesz ze względu na to, że w brzuchu jest nadal mnóstwo miejsca.

Polecamy: Prenatalny test NIFTY

 

 


12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży

12/11/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

logo mamy-mamom.pl