22 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży, ciąża tydzień po tygodniu Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

22 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży. Jak zmienia się twoje ciało?

Ten tydzień najprawdopodobniej upłynie ci pod znakiem częstszych wizyt w toalecie. Powiększająca się macica już od dłuższego czasu uciska na pęcherz moczowy, co możesz wyraźnie odczuwać aż do rozwiązania.

Rosnący maluch sprawa, że jego ciężar staje się już odczuwalny, gdyż ty sama przybrałaś na wadze jakieś 5-6 kg. Twoja macica znajduje się już ok. 2 cm nad pępkiem.

Ogólne samopoczucie nie jest złe, czasem jednak mogą cię trapić typowe dolegliwości ciążowe, np. zaparcia, hemoroidy w ciąży, zgaga, czy skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa. W okolicach 22. tygodnia mogą pojawić się także mniej przyjemne objawy tzw. cukrzycy ciężarnych, holestazy lub nadciśnienia.

Wszystkie dolegliwości zgłaszaj lekarzowi, gdyż mogą one być niebezpieczne dla ciebie i dziecka. Pocieszeniem może być fakt, że jeśli z jakichś przyczyn doszłoby do przedwczesnego porodu to dziecko na tym etapie rozwoju ma już szanse na przeżycie w inkubatorze. Twoje ciało wyraźnie odczuwa już ruchy maleństwa, lecz nie są one jeszcze zbyt częste. Problemy ze znalezieniem właściwej pozycji przed snem nadal się utrzymują.

Polecamy:  Cukrzyca ciążowa

informacjaWarto wiedzieć: Staraj się zasypiać na lewym boku, między prawym a lewym kolanem umieszczając poduszkę. Taki zabieg sprawi, że ukrwienie nie zmieni się, a twój kręgosłup będzie odpoczywał.

22 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

W 22 tygodniu ciąży zwykle nie wykonuje się badań o ile nie są one absolutnie konieczne. Pamiętaj, że w przypadku ciąży o przebiegu fizjologicznym wizyty kontrolne do 28 tygodnia ciąży winny odbywać się min. co 4 tygodnie, od 28 do 36 tygodnia co 2 tygodnie, a po 36 tygodniu ciąży co tydzień. Tak więc na następną wizytę powinnaś udać się dopiero za dwa tygodnie, a więc w 24 tygodniu ciąży.

Zobacz też: Badania prenatalne – na ratunek dziecku!

22 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Twoje dziecko nadal ma zamknięte oczy, mimo tego odróżnia bodźce z zewnątrz i potrafi już rozpoznać głos mamy. Jego oczy są wrażliwe na światło przenikające przez skórę mamy.

Maluch swoim rozmiarem przypomina już kolbę kukurydzy. Twarz jest już dobrze uformowana, lecz brak w pełni wykształconej kości nosowej sprawa, że na jej środku znajduje się niewielki guziczek zamiast noska.

Maluch nadal ćwiczy mięśnie poprzez gimnastykę twarzy oraz ciągłe zaciskanie piąstek i rozprostowywanie palców. Skurcze przepony widoczne w badaniu USG jako czkawka wspomagają rozwój oddychania.

Przeczytaj również: Drugi trymestr ciąży


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Data publikacji: 02/12/2015, Data aktualizacji: 31/10/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?