28 tydzień ciąży - kalendarz ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

28 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

28 tydzień ciąży

 28 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Twój brzuszek jest już bardzo duży – i choć wydaje Ci się, że więcej już nie urośnie, to wciąż nie koniec! Jeśli masz problem z wykonywaniem codziennych czynności, warto pomyśleć o częstszym odpoczynku. Zalecane są spacery na świeżym powietrzu, jednak nie przemęczaj się. Możesz odczuwać również skurcze przepowiadające („ćwiczenia” macicy), które nie są bolesne, a także ucisk żeber. Czasami może brakować Ci również oddechu, jednak nie powinnaś się niepokoić. Ze względu na stale powiększającą się macicę i rosnący brzuch skóra może swędzieć – nie drap się (to może spowodować pajączki!), a nawilżaj skórę delikatną oliwką. Zwracaj też uwagę na ruchy maluszka, które powinnaś odczuwać ok. 10 razy na godzinę. Czasami mogą być nawet odrobinę bolesne!

Zobacz również: Dlaczego warto wiedzieć wcześniej?

28. tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Między 27 a 32 tygodniem ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca badania ginekologiczne, ocenę wysokości dna macicy, ocenę pH wydzieliny z pochwy, sprawdzenie czynności serca dzidziusia, badanie piersi, pomiar Twojej masy ciała oraz pomiar ciśnienia krwi. Do testów diagnostycznych, które wykonuje się teraz, należą: morfologia krwi, badanie moczu, badanie przeciwciał odpornościowych oraz trzecie USG. Jeśli nie zdecydowałaś się wykonać badań w zeszłym tygodniu, umów się z ginekologiem jak najszybciej, rozkładając badania w dogodny dla siebie sposób.

28 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W 28 tygodniu ciąży maluszek może mieć już ok. 40 centymetrów i ważyć ponad kilogram (nawet 1,4 kg!). Dziecko ma również całkowicie ukształtowane oczy, urosły mu już także rzęsy i brwi, a włoski na główce stają się coraz dłuższe. Kończy się też kształtowanie układu kostnego i stawowego oraz płucnego, a tkanka podskórna wypełnia się tłuszczem. Co więcej, poważne zmiany zachodzą w mózgu: wcześniej jego powierzchnia była gładka, teraz pojawiają się fałdy. Komórki nerwowe zaczynają się więc specjalizować. Pamiętaj więc, aby dostarczać dzidziusiowi coraz to nowych bodźców, szczególnie słuchowych – rozpoznaje on już Twój głos! Badania wykazują, że uczy się też w ten sposób mowy, akcentu i melodii głosu. Maluszkowi ciągle towarzyszą również sny: śni głównie o tym, co spotkało go wcześniej. Na tym etapie uczy się również mrugać.

Przeczytaj też: Porady ekspertów


29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży

18/10/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

logo mamy-mamom.pl