Kalendarz ciąży – 20 tydzień

20 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Właśnie mijasz półmetek w biegu po szczęśliwe macierzyństwo. Od tego momentu twój brzuch będzie się stopniowo powiększał, a macica zaczyna się mniej lub bardziej regularnie kurczyć przygotowując cię do porodu. Trwające od kilku sekund do nawet kilku minut skurcze to tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa. Ich częstotliwość w ciągu dnia będzie się stopniowo zwiększać. Mimo dyskomfortu nie musisz się ich obawiać, o ile nie towarzyszy im krwawienie oraz silny ból.

W okolicach 20 tygodnia ciąży możesz także zacząć odczuwać delikatne ruchy dziecka. Jeśli to twoja pierwsza ciąża to uczucia przelewania się w brzuchu lub subtelnego wrażenia trzepotania nie będziesz kojarzyć z ruchami twojego maleństwa.

Z czasem, gdy staną się one wyraźniejsze nie sposób ich będzie pomylić z niczym innym. Na półmetku ciąży nadal możesz borykać się z zaparciami, zgagą i katarem wywoływanym przez hormonalny nieżyt nosa. Staraj się utrzymywać właściwą dietę bogatą w błonnik i stosować domowe sposoby walki z katarem.

Twoja skóra na brzuchu w wyniku rozciągania się może stać się sucha, podatna na rozstępy i świąd. Jeśli świąd obejmuje inne części ciała (np. dłonie, stopy, tułów, plecy) i staje się tak uciążliwy, że utrudnia zaśnięcie i inne czynności to koniecznie odwiedź lekarza. Być może rozwija się u ciebie cholestaza ciążowa. Równie częstym objawem na tym etapie ciąży jest tzw. ostuda, czyli przebarwienia na skórze twarzy (na policzkach i czole) i karku.

Podobnie jak linea nigra są one związane ze zwiększoną ilość melaniny w skórze. Nie martw się – ostuda zniknie kilka tygodni po porodzie. Równie nieprzyjemnym objawem mogą okazać się na tym etapie skurcze łydek. Wynikają one zwykle z obniżonego stężenia magnezu we krwi i zdarzają się po wysiłku fizycznym, np. dłuższym spacerze.

Zobacz też: Rozstępy na piersiach w czasie ciąży

informacja

Pamiętaj! Niedobory magnezu staraj się uzupełniać dietą, spożywając większe ilości orzechów, ciemnych warzyw (jarmuż, szpinak, botwina), ryby morskie (makrela, halibut, tuńczyk) oraz fasolę, soję, ciecierzycę, awokado, banany i ciemną czekoladę.

20 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

poradnik Chlamydia TrachomatisW tym tygodniu powinnaś udać się na kolejną, czwarta już, wizytę ciążową do ginekologa. Taka wizyta powinna obejmować wywiad, badanie ogólnolekarskie oraz ocenę czynności serca płodu (KTG).

Ponadto powinno zostać wykonane badanie ginekologiczne. Lekarz powinien również ocenić ryzyko na tym etapie ciąży, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz ocenić czy przybierasz na wadze prawidłowo. Położna powinna cię pouczyć na temat przygotowań do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa.

Na tym etapie powinnaś już ustalić swój plan porodu i określić z jakich form i metod łagodzenia bólu chciałabyś korzystać. Niezwykle ważne są także informacje na temat zdrowego stylu życia, diety oraz zdrowia jamy ustnej uzyskiwane podczas takich konsultacji. Podczas wizyty powinnaś otrzymać także zlecenie na badania krwi i moczu.

Oprócz wykonywanej rutynowo morfologii krwi powinnaś wykonać również badanie USG, na podstawie którego będzie można ocenić anatomię płodu. Dla mam, u których nie stwierdzono kontaktu z toksoplazmozą w I trymestrze ważne będzie również powtórzenie badań około 20. tygodnia ciąży. Jeśli twój czynnik Rh jest ujemny wówczas ginekolog powinien wykonać badania przeciwciał.

Polecamy: Co to jest USG 2D, 3D, 4D?

20 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje dziecko?

img

5/5 - (1 głosów / głosy)

Połowa ciąży to czas kiedy twoje dziecko zaczyna rozróżniać smak. Jego kubeczki smakowe jeszcze nie są w pełni rozwinięte jednak już reagują na ostrzejsze potrawy, które spożywasz. Na główce malucha mogą zacząć pojawiać się pierwsze włosy.

Serce dziecka bije coraz szybciej i reaguje już na bodźce płynące z otoczenia wprowadzając go w stan pobudzenia lub uspokojenia. Dlatego tak ważne jest, abyś mówiła łagodnym tonem i unikała sytuacji stresowych. Od tego momentu proporcjonalnie będzie zwiększać się masa ciała maleństwa. Wzrost dziecka nieznacznie się zmienił i wynosi już ok. 17-18 cm, czyli tyle co średniej wielkości ogórek zielony.

Warto przeczytać:  Mężczyzna w ciąży – czy to możliwe ?


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/11/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *