23 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży – 23 tydzień

23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

W 23. tygodniu twoje piersi nadal się powiększają i zaczynają wytwarzać tzw. siarę, czyli pierwsze mleko. Ty jeszcze możesz tego nie odczuwać, jednak z czasem na biustonoszu będą pojawiać się niewielkie ślady gęstego, woskowatego płynu. Nadal biegasz do toalety częściej niż przed zajściem w ciążę, gdyż parcie na mocz staje się coraz bardziej uciążliwe.

Dziąsła w dalszym ciągu są wrażliwe i mogą wymagać stosowania miękkich szczoteczek oraz specjalistycznych past do zębów, bogatych w fluor i zapobiegających krwawieniu.

Jeśli odczuwasz coraz częściej bóle i zawroty głowy, masz niepohamowany apetyt lub zaczynasz się nadmiernie pocić to pilnie udaj się do lekarza jeszcze przed planowaną wizytą. Być może rozwija się u ciebie cukrzyca ciążowa.

Warto porozmawiać o diecie i właściwym leczeniu, gdyż wysoki poziom cukru we krwi może być niebezpieczny dla dziecka. Może wywołać poronienie lub wady wrodzone takie jak: wodogłowie, choroby serca lub nerek.

Przeczytaj też: Cukrzyca ciążowa

informacja

Warto wiedzieć: W 23 tygodniu ciąży skurcze przepowiadające stają się coraz silniejsze, mogą trwać nawet do 60 sekund.

23 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w tym tygodniu masz odpoczynek od lekarza. Pamiętaj, aby odwiedzić ginekologa już w przyszłym tygodniu.

Polecamy:  Drugi trymestr ciąży

23 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Twój maluch w tym okresie dużo śpi, lecz w chwilach przebudzenia jego aktywność znacznie wzrasta. Delikatna skóra dziecka zaczyna wytwarzać barwnik. Jest ona znacznie pomarszczona, gdyż jest jej dużo więcej w stosunku do powierzchni niewielkiego ciałka.

Nadal jest pokryta lanugo oraz zabezpieczona mazią płodowa powstającą ze złuszczającego się naskórka i wód płodowych.

Pod skórą odkłada się tłuszcz, co wyraźnie widać po zaokrąglających się z każdym dniem pośladkach dziecka.

W mózgu stopniowo wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie. Akcja serca nieco się zmniejszyła do ok. 140 – 150 uderzeń na minutę. Nie jest to powód do niepokoju, w ten sposób serce przygotowuje się do normalnej pracy po porodzie.

Wygląd dziecka przypomina już miniaturkę noworodka. Jego głowa jest proporcjonalna w stosunku do reszty ciała.

Zobacz też:  Test na ojcostwo w ciąży?


 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/12/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *